Напрежението между Украйна и Русия расте в последните седмици и много анализатори са в очакване на военни действия. Западът обещава нови санкции срещу Москва в такъв случай, като засега те не обхващат енергийния сектор заради голямата зависимост на Европа от руските доставки.
Но дори и без конкретни действия, някои петролни гиганти ще бъдат засегнати, пише The Wall Street Journal. Става въпрос основно за компании, опериращи на територията на Русия, включително и партньори на местния бизнес.
Например BP притежава почти 20% от капитала на руската петролна компания "Роснефт", а Shell и Exxon Mobil имат разрешителни за добив на природен газ и петрол от руски находища и съвместни предприятия с руски компании, включително и "Газпром".
Инвестицията на Exxon (30% в находище край Сахалин на стойност 12 млрд. долара) дори се определя като най-мащабната чужда инвестиция в Русия.
Британската Glencore пък е съсобственик на "Русал" - водещия производител на алуминий и търгува с руски метали и петрол. Други големи търговци на руски петрол са още Vitol Group и Trafigura Group. Vitol придоби 10% от "Восток Ойл" през 2020 година.
На този етап повечето компании отказват коментар за възможните последици от санкциите. Exxon обясняват, че внимателно следят развитието на ситуацията.
Санкциите в енергийния сектор, които бяха наложени срещу Москва заради анексирането на Крим през 2014 година, се отнасят до забрана за доставка на ново поколение оборудване за петролните проекти, както и за инвестиции в тях. Заради тях Exxon например се отказа от няколко съвместни проекти с руски компании, а Shell прекрати едно от сътрудничествата си с "Газпром". Но като цяло те не отказаха енергийните компании и те продължават да работят с Русия.
Сега обаче предупрежденията са, че този път наказанието за инвазия в Украйна може да бъде много по-сериозно. Петролът дава приблизително половината от приходите от износа на Русия, коментира Еди Фишман, бивш служител на Държавния департамент, който съветваше администрацията на Барак Обама по икономическите санкции. Днес експертът, който е част от Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет, е категоричен, че е трудно Москва да бъде "засегната", ако не се санкционира енергийният сектор.
Търговците на петрол коментират, че анализират различни сценарии при възможни санкции на Запада. Рискът за тях изглежда сериозен, ако рафинериите в Европа започнат да отказват да използват руски петрол в резултат на действията на съюзниците срещу Русия.
Евентуална инвазия в Украйна би могла да се окаже и печеливша за компаниите. Подобни геополитически конфликти водят до съществено увеличение на цените на енергийните продукти и в сектора - и добиващи, и търгуващи компании, биха реализирали големи печалби.