fallback

Потреблението на газ в Европа намалява под натиска на ВЕИ и по-евтините въглища

Газът ще остане скъп до средата на 2022 година, а след това тенденцията е за поевтиняване, особено ако се подобрят доставките

17:16 | 31.01.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Потреблението на природен газ в Европа през 2022 година ще намалее с 4%, става ясно от прогнозата на Международната агенция за енергетика (МАЕ). Причината е растящият брой зелени централи, а в същото време високата цена на природния газ направи отново изгодна работата на въглищните централи на континента. Така използваният газ за производство на електроенергия ще намалее с 6 на сто през тази година, сочат още данните.

Потреблението на природен газ в Европа расте съществено - с 13%, до средата на 2021 година, но след това увеличението започва да се забавя заради високите цени на суровината. Като цяло през миналата година потреблението на газ в Европа се увеличава с 5,5% до 552 млрд. куб. метра.

Цената на природния газ достигна рекордни нива през миналата година, което се дължи на няколко фактора - рязкото увеличаване на търсенето, както и липсата на доставки от втечнен газ и намалени доставки от Русия в последните месеци на годината.

Прогнозите са, че цената на газа ще остане висока до средата на 2022 година, но след това вероятно ще тръгне надолу, особено ако се подобрят възможностите за доставка.

През миналата година доставките на газ - тръбен и втечнен, в световен мащаб се увеличават с 9%, или с повече от 85 млрд. куб. метра, спрямо 2020 година, което е най-рязкото годишно увеличение в историята. Това се дължи основно на възстановяването на търсенето на суровината в няколко региона - Азия, Европа и Централна и Южна Америка.

Доставките на газ през газопороводи се увеличават с 12% на годишна база, или с 55 млрд. куб. метра. До голяма степен загубите през 2020 година са компенсирани, посочват още от МАЕ.

Данните показват още, че доставките на тръбен газ в Европа се увеличават с 11%, или с над 30 млрд. куб. метра. Това се дължи основно на повечето газ от Азербайджан (ръст от 20%), както и на вноса на газ от Северна Африка (ръст от 50%). Доставките на газ от Русия се увеличават с 4% на годишна база, но са с 4% под нивото от 2019 година, тоест преди пандемията от коронавируса, която ограничи потреблението на енергийни продукти.

През четвъртото тримесечие на 2021 година доставките на руския природен газ в Европа намаляват с 25% на годишна база, основно заради намалението на транзита през Украйна и Беларус. От МАЕ отбелязват увеличение на газовите доставки от Русия през Турция до ЕС.

По отношение на втечнения газ доставките в световен мащаб през миналата година се увеличават с 6% - най-видимо в Азиатско-Тихоокеанския регион, като Китай изпревари Япония и вече е най-големият вносител на втечнен газ в света. Вносът на суровината в Южна Америка се увеличава с почти 70 на сто, тъй като продължителната суша накара Бразилия да смени основния си енергоизточник - водните електроцентрали.

През тази година обаче ръстът на доставките на втечнен газ ще се забави до 4%.

САЩ остават водещи по отношение на спотовите и краткосрочните доставки на втечнен природен газ. На американските производители се пада около половината от ръста по краткосрочните сделки с втечнен газ.

Потреблението на газ в САЩ през 2021 година остава почти същото, с ръст от едва 0,9% на годишна база. Увеличеното енергийно потребление се покрива от по-евтините въглища.

През 2021 година Русия е добила рекордни количества газ - 762 млрд. куб. метра, което е с 10% повече спрямо 2020 година. Добивът на "Газпром" е в обем на 513 млрд. куб. метра, което е най-високото ниво от 2008 година насам. Максималният капацитет за добив на компанията е 550 млрд. куб. метра газ годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 14.09.22 г.
fallback