Новото коалиционно правителство на Германия иска да привлича 400 хил. квалифицирани работници от чужбина всяка година, за да се справи както с демографския дисбаланс, така и с недостига на работна ръка в ключови сектори, които рискуват да подкопаят възстановяването от пандемията от коронавируса, съобщава Ройтерс.
„Недостигът на квалифицирани работници стана толкова сериозен в момента, че драматично забавя нашата икономика“, заяви Кристиан Дюр, парламентарен лидер на коалиционната партия Свободни демократи, за бизнес списанието WirtschaftsWoche.
“Можем да поставим проблема със застаряващата работна сила под контрол с модерна имиграционна политика. Трябва да достигнем границата от 400 хил. квалифицирани работници от чужбина колкото се може по-бързо“, добавя Дюр.
Канцлерът Олаф Шолф от социалдемокртите, Свободните демократи на Дюр и Зелените договориха в коалиционното си споразумение мерки като точкова система за специалисти от страни извън Европейския съюз и повишаване на минималното заплащане в страната до 12 евро на час, за да направят Германия по-привлекателна дестинация.
Германският икономически институт оценява, че работната сила ще се свие с над 300 хил. души тази година, тъй като има много по-възрастни работници, които ще се пенсионират, отколкото млади, които навлизат на пазара на труда.
Очаква се тази разлика да се разшири до над 650 хил. души до 2029 г., което ще остави натрупан недостиг на хора в трудоспособна възраст през 2030 г. от около 5 млн. души. Броят на заетите германци е нараснал до близо 45 млн. души миналата година въпреки пандемията от коронавирус.
След десетилетия на бавен темп на раждаемост и неравномерна миграция свиващата се работна сила представлява и демографска бомба със закъснител за германската обществена пенсионна система. В нея по-малкото работници са натоварени със задачата да финансират пенсиите на нарастващия брой пенсионери, които се радват на по-дълга продължителност на живота.