IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай тества границите на европейската сила

Ако ЕС не отговори на икономическата агресия на Пекин, геополитическите му амбиции ще бъдат силно накърнени

16:12 | 31.01.22 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Но политиката на Китай съдържа и рискове, които Пекин може би не отчита напълно. Вземайки на мушка веригата за доставки на ЕС, китайците се прицелват в цялостта на единния европейски пазар, който е от централно значение за икономиката и стратегическите стремежи на ЕС. Както казва Янка Ортел от Европейския съвет по външни отношения: „Чрез европеизирането на проблема Китай превърна това в тест за целия ЕС.”

Това не е само теоретичен въпрос. Някои европейци се опасяват, че следващата страна в радара на Китай ще бъде Чехия, чиито правителство и политици също са приятелски настроени към Тайван. Чешките фабрики играят централна роля във веригата за доставки на ЕС, така че бойкотирането от Китай на продукти с чешки компоненти може да създаде хаос в единния пазар.

Някои европейски политици насаме показват раздразнение, че литовците са действали, без да се консултират с останалата част от ЕС. Но литовците не са нарушили политиката на ЕС за „единен Китай“. А подкрепата за демокрацията и защитата на малките нации са основни европейски ценности.

Представители на ЕС обещаха подкрепа и солидарност с Литва. Вече бе заведено дело срещу Китай в Световната търговска организация, но може да отнеме години то да се реализира. Затова французите, които в момента председателстват ЕС, се стремят да ускорят приемането на законодателство срещу агресивните практики. Това ще позволи на ЕС да отвърне на насилствените търговски мерки на Китай, или която и да е друга държажва, с набор от мерки, които могат да включват блокиране на инвестициите и мита.

Хубавото на тези инструменти, що се отнася до Брюксел, е, че те са търговски мерки. За разлика от чисто външнополитическите въпроси, които изискват единодушие, решенията относно търговията могат да се вземат с мнозинство. Това би означавало, че приятелите на Китай в ЕС - преди всичко Унгария и Гърция - няма да могат да предотвратят приемането на законодателство срещу агресията или неговото прилагане.

Райнхард Бютикофер, влиятелен член на Европейския парламент, който беше лично санкциониран от Китай, смята, че кризата с Литва може да доведе до скок напред в способността на Европа да обладава мощ. Както казва той: „Взаимовръзката между търговията и външната политика изведнъж ни позволява да използваме търговската политика за по-ефективно провеждане на външната.“

Но законодателните процеси на ЕС са сложни, което прави малко вероятно инструментите за борба с агресията да бъдат договорени преди лятото. Дотогава Литва може да се принуди да отстъпи.

В интерес на европейците е да предотвратят това. Ако Китай успешно изнудва Литва, докато ЕС наблюдава безсилно отстрани, урокът ще бъде научен - не само в Пекин, но и в Москва и Вашингтон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 0
korn
преди 2 години
Така е, нещата много се променят много бързо в днешния свят. Относно великите, съм съгласен. Много от тъй наречените велики днес, са големи най вече по медиите и новините а реално нямат толкова голяма тежест. Всички са зависими един от друг, всичко е оплетено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
оксиморон
преди 2 години
Всички държави които не козируват на ЗАПАДА са или авторитарни или тоталитарни.Ако "аз съм *** и вие сте прости,ще се разберем" не беше спрял Южен поток, той щеше да храни половин България. Ако не беше спрял АЕЦ Белене, то щеше да храни другата половина от България. Ако не беше дал на концесия златните ни мини /едни от най-богатите в Европа/, сега щяхме да бъдем 2та Швейцария в Европа.НАРОДЕ ???? Образовайте се/не с купуване на висше образование/, защото иначе сте много лесни за манипулиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
wart
преди 2 години
Тези " цивилизовани колонизатори " са обречни на провал. Чакалите назначени в Брюксел стриктно изпълняват директивите на " Световното зло" наречена Америка.Подтикнаха Литва да се покаже ,че е "приятелна" на Тайван и ще я "подкрепя " всяко отношение . С два (2) милионото си население от които голяма част са пенсонери са един от" най- големите " проблеми на ЕС.? И това не достатъчно Украйна е Проблем номер -1- Защо?. Нито е в ЕС нито в НАТО ? Защото ; "Могъществото на Русия може да бъде унищожено, само чрез откъсването на тази част, която ще наречем Украйна, като е необходимо тази част не само да бъде откъсната, а и да бъде противопоставена на Русия, като двете бъдат насъскани една срещу друга , двете части на един и същ народ, и да наблюдаваме как брат убива брата си. За това е нужно само да намерим и отгледаме предатели сред националния елит на Русия и с тяхна помощ, да променим самосъзнанието на едната чаcт от този велик народ, до такава степен, че той да ненавижда всичко руско, да ненавижда своя род, неосъзнавайки това. Всичко останало е въпрос на време." Ото фон Бисмарк / 1862 г./
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 2 години
Моята теза е че вече няма велики, защото няма малки на фона на които те да се откроявата. С две думи - смъртта на историята. И запомни ми думите, това което пишеш з Китай, ще е актуално(дано да сме живи за да го видим) за Индия след 10-15 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
korn
преди 2 години
Сега четох за БВП, до колкото разбирам ЕС е на второ място след САЩ. Не е зле.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 3
dakl
преди 2 години
Европа отдавна е престанала да бъде субект в международните отношения, по простата причина , че доброволно е предала своя суверенитет на задокеански си "партньор"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
korn
преди 2 години
Да, но ЕС и САЩ също имат грандиозни проблеми. Проблема с раждаемоста го има във всяка една по развита държава. Само в мюсулманските катуни нямат този проблем, но в последните година и там минаха от десет деца на пет. В САЩ и ЕС, държавата също се меси в частния бизнес мисля, не съм експерт. Според мен Китай отива там където преди години са били европейските държави и после САЩ, на върха. После и Китай ще почне да запада, но няма да е скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
А по БВП на глава от населението, да не би да е някъде до България?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
Китай има грандиозни проблеми, които няма да му позволят да бъде водеща икономическа и политическа сила. Една от великите да, но не и водеща. Накратко ще спомена, безпринципна намеса на държавата в частният бизнес(комунизъм), обща задлъжнялост 300% от БВП, издишащ имотен пазар(балон), застаряване на населенито и започването на изплащане на пенсии( до преди няколко години имаха само определени държавни служителе). Най-големият проблем на Китай е ниската раждаемост. През миналата година са се родили 10.6 млн деца което предопределя 700 -800 млн население, при условие че в момента е 1.4 милиарда. Така че както инвестор писа преди време, за разлика от Япония Китай ще побелее преди да забогатее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
korn
преди 2 години
Китай до няколко години ще е най голямата икономика в света, а в бъдеще играе водеща роля в света. ЕС няма никва полза на този етап да се конфрентира с Китай, особенно за няква глупост като историята с Литва и Тайван. Колкото да твърдението, видиш ли ЕС ня можел да се бори с Китай, да се сетим какво постигнаха великите САЩ след 5 години икономически войни с Китай-нищо. Даже ХонКонг си замина при китайците. Така че по спокойно и малко повече реализам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още