През 2022 година ЕС ще отпусне 1,5 млрд. евро за справяне с международни кризи, става ясно от съобщение на Европейската комисия. Хуманитарните кризи по света продължават да се увеличават, а ситуацията се влошава и от сериозни природни бедствия - суши или наводнения, които са причинени от климатичните промени, посочват от Брюксел.
"Нуждата от хуманитарна помощ е рекордна и ще продължава да расте", коментира комисарят по управление на кризите Янез Ленарчич.
Според разчетите бюджетът за хуманитарна помощ ще бъде разпределен за:
- справяне с кризата с недостиг на храна в Африка, основно в Буркина Фасо, Мали, Мавритания и Нигер, както и за намаляване на ефектите от насилието в Централната африканска република, Чад, Камерун и Нигерия. - 469 млн. евро;
- кризата в Сирия, Северна Африка и Близкия изток - 351 млн. евро;
- съседните на ЕС държави - Украйна, Западните Балкани, както и за преодоляване на ефекти от бежанската вълна от Сирия - 152 млн. евро;
- уязвими групи в Азия, включително Афганистан, Мианмар и Бангладеш, както и в Южна Америка - 188 млн. евро;
- останалите 370 млн. евро са предвидени за нечаквани кризи или ескалация на проблемите и други операции.
10% от всички предвидени средства за регионите ще бъдат насочени за подобряване на достъпа до образование, за да бъде осигурена възможността на децата и младежите да продължат своето обучение.
От 1992 година ЕС осигурява хуманитарна помощ за повече от 110 държави, подкрепяйки милиони хора по света всяка година.