Първата среща на високо равнище от поне две години между Русия и НАТО завърши – пореден опит да се намали напрежението заради увеличаващата се активност по украинската граница.
Засега остава неизвестно как е протекъл диалогът, но разговорите са продължили с час по-дълго от предвиденото, съобщава запознат източник пред Bloomberg. Срещата е факт, след като представители на САЩ и Русия разговаряха по-рано през седмицата в Женева.
Една от основните обсъждани теми по време на днешния разговор в централата на НАТО в Брюксел е струпването на над 100 хил. души руски военни по украинската граница, както и опасенията на Запада от инвазия в Украйна и исканията на Москва за ограничаване на разширяването на алианса на изток.
Очаква се по-късно генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг да направи изказване пред репортери. Отделно изказвания се очаква да направят също заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман и руският заместник-външен министър Сергей Рябков.
Според запознати разговорите в Женева в понеделник не са предоставили на САЩ и съюзниците им много информация за това как ще се развие по-нататък фундаменталният въпрос какво възнамерява да прави руският президент Владимир Путин, коментират запознати с преговорите.
Изглежда руските дипломати нямат много възможности за действие извън поставените от Кремъл условия в края на миналата година, въпреки че те бяха почти незабавно отхвърлени от Запада.
Междувременно Москва продължава да трупа войска по украинската граница въпреки призивите за деескалация.
Руските власти изпращат смесени сигнали относно тазседмичните разговори: от една страна, налице е задоволство, че Вашингтон най-накрая взима тревогите на Кремъл насериозно, но от друга – необходим е по-голям напредък, и то бързо.
Засега война между Русия и НАТО е „немислима“, защото ще доведе до по-голям международен конфликт, коментира латвийският премиер Крисянис Каринс в интервю за канал TV3. „Русия не се страхува от силите на НАТО, Русия се страхува от демокрацията в Украйна“, посочи той.
Срещите на съвета НАТО-Русия бяха преустановени от 2019 г. насам на фона на напрежение по редица въпроси, включително анексирането на полуостров Крим, конфликта в Източна Украйна, обвинения в шпионаж и други.