IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕМА: Честите бустерни ваксини носят рискове за имунната система

Според Европейската агенция по лекарствата повтарянето на бустерни дози на всеки четири месеца може да отслаби имунната система

11:01 | 12.01.22 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) предупреди, че честите бустерни ваксини срещу Covid-19 могат да повлияят неблагоприятно на имунната система и може да не са осъществими, предаде Bloomberg.

Повтарянето на бустерни дози на всеки четири месеца може в крайна сметка да отслаби имунната система и да измори хората, посочват от европейския регулатор. Според ЕМА вместо това страните трябва да оставят повече време между бустерните програми и да ги обвържат с началото на студения сезон във всяко полукълбо, следвайки стратегиите за ваксинация срещу грип.

ЕМА отправя този съвет, докато някои страни обмислят възможността да предложат на хората втори бустер в опит да осигурят допълнителна защита срещу нарастващите случаи на заразени с омикрон варианта на коронавируса. По-рано този месец Израел стана първата страна, която започна да прилага втора бустерна доза, или четвърта инжекция, на хората над 60 години. В Обединеното кралство пък казаха, че бустерите осигуряват добри нива на защита и в момента няма нужда от втора усилваща инжекция, но ще следят данните в развитие.

Бустерите "могат да се правят веднъж или може би два пъти, но не са нещо, което можем да мислим, че трябва да се повтаря постоянно", заяви по време на брифинг във вторник Марко Кавалери, ръководител на стратегията за ваксини на Европейската агенция по лекарствата.

"Трябва да помислим как можем да преминем от настоящата пандемична обстановка към по-ендемична обстановка", допълни той.

От европейския регулатор обявиха също по време на брифинга, че пероралните и интравенозните антивирусни лекарства, като Paxlovid и Remdesivir, запазват своята ефикасност срещу омикрон варианта. Агенцията заяви, че април е най-ранният срок, в който може да одобри нова ваксина, насочена към конкретен вариант, тъй като процесът отнема около три до четири месеца. Някои от най-големите производители на ваксини в света заявиха, че се стремят да произвеждат ваксини, които биха могли да се насочат към новите варианти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 2
abdul
преди 2 години
тва е шот са антиваксъри и не са се ваксинирали като беше време
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 2 години
ок, тогава нема да им викаме бустер... ами допълваща доза! ... в днешно време проблемите се решават така! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Интересно какъв вой ще нададат джурнаглистите от TV-тата. Най-вероятно ще го игнор-нат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
melon
преди 2 години
Има риск от СПИН. Като компрометират имунитета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 2
4i40
преди 2 години
Не "може ", а задължително....След година ще се чудят и маят що хората *** от грип, като от чума....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още