fallback

ЕС е под натиск да облекчи изискванията за "призрачните полети"

В момента авиокомпаниите трябва да използват 50% от своите слотове за излитане и кацане, за да не ги загубят, но пътниците намаляват заради пандемията

14:29 | 06.01.22 г.

Европейският съюз (ЕС) е под все по-голям натиск да облекчи допълнително правилата за слотове за излитане и кацане, за да намали броя на „призрачните полети“, които авиокомпаниите изпълняват, за да ги запазят.

Превозвачите твърдят, че изискването да използват 50% от своите слотове (80% преди пандемията), за да не ги загубят изцяло, ги принуждава да изпълняват празни или полупразни полети, пише онлайн изданието EurActiv.com.

Тъй като броят на пътниците намалява заради варианта омикрон на коронавируса и бързо променящите се правила за пътуванията, възстановяването на въздушния транспорт се проточва по-дълго от очакваното.

Белгийската авиокомпания Brussels Airlines например казва, че ще трябва да изпълни 3000 полета с недостатъчен капацитет до края на март.

Нейната компания майка Lufthansa предупреди миналия месец, че очаква, че ще трябва да изпълни 18 хил. „безсмислени полета“ през европейската зима.

Министърът на транспорта на Белгия Жорж Жилкинет изпрати писмо до Европейската комисия (ЕК), в което я призовава да разхлаби правилата за слотовете. Той посочва в писмото си, че последствията са в противоречие с въглеродно-неутралните амбиции на ЕС.

Намалените понастоящем квоти бяха въведени през март миналата година заради затрудненията на авиокомпаниите във връзка с пандемията и спада на пътниците. През декември Комисията каза, че прагът от 50 процента ще бъде повишен на 64 процента за тазгодишния летен сезон от април до ноември.

„Въпреки нашите призиви за повече гъвкавост по това време ЕС одобри правило за 50% използване за всеки график/честота на полетите, провеждани през зимата. Това очевидно е нереалистично в ЕС тази зима на фона на настоящата криза“, коментира говорител на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) пред АФП.

Според IATA ЕК трябва да покаже повече „гъвкавост... предвид значителния спад на пътниците и въздействието на омикрон варианта на коронавируса върху планираните графици на екипажа".

Говорител на ЕК коментира обаче, че изпълнителната власт на ЕС вярва, че „общото намалено потребителско търсене... вече е отразено в значително намаления процент в сравнение с обичайното правило за 80 процента за използване“. „Комисията очаква, че изпълняваните полети следват потребителското търсене и предлагат така необходимата продължителна въздушна свързаност на гражданите“, допълва говорителят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:27 | 09.09.22 г.
fallback