Автомобилният сектор тласна европейските борси до нови върхове в сряда, въпреки че новогодишното рали изглежда губи пара заради притеснения за COVID-19 и забавянето на растежа, предават Ройтерс и CNBC.
Европейският банчмарк Stoxx 600 се повиши с 0,1% до 494,35 пункта, което е третото му поредно затваряне на рекордно равнище. Но ралито през последно време изглежда се забавя на фона на притесненията заради варианта омикрон на коронавируса, растящата доходност по облигациите и смесени икономически данни.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 прибави 0,16% към стойността си до ниво от 7516,87 пункта. Германският DAX напредна с 0,74% до равнище от 16 271,75 пункта. Френският CAC 40 е нагоре с 0,81% и завърши деня на ниво от 7376,37 пункта.
Европейският автомобилен подиндекс се представи най-добре в сряда с ръст от 2,7% и рекорден връх на фона на очакванията на инвеститорите производството да се върне към нормалното след недостига на полупроводници, като продажбите на автомобили вероятно също ще се подобрят.
Германският автомобилен концерн BMW прибави 2,2%, след като постигна рекордни продажби при бранда си BMW през 2021 г.
Но JPMorgan възприе предпазлива позиция за сектора през 2022 г., като се позова на несигурността на потребителите за електромобилите в Европа. Банката беше предпазлива и към автомобилни компании като Daimler и Renault, както и към производителите на гуми Michelin и Nokian.
Книжата на Renault поскъпнаха с 5,3% и оглавиха CAC 40, след като Qualcomm обяви сделки за доставка на чипове на автомобилни производители включително френската компания.
Цената на акциите на Stellantis се повиши с 3,8% след новината, че Amazon ще си партнира с компанията за разработването на коли и камиони със софтуер на американския технологичен гигант.
Минният сектор прибави 1,6% към стойността си на фона на повишаването на цените на суровините, след като инвеститорите залагат, че търсенето ще се възстанови след забавянето заради COVID.
Банковият сектор постигна ръст от 0,2% на фона на очакванията за повишаване на лихвите. Технологичните акции обаче поевтиняха с 0,5%, тъй като прогнозите за по-високи лихви намаляват привлекателността на сектора.
Публикувани днес данни обрисуваха смесена картина за икономиката на еврозоната. Допитване показа, че възстановяването е забуксувало през декември заради ръста на заразените с COVID-19.
Книжата на Nestle поевтиняха с 2,7%, като тя се превърна в една от най-слабо представилите се компании в Stoxx 600, след като компанията за анализи Jefferies понижи рейтинга на акциите ѝ заради очаквания, че маржовете ѝ ще останат под натиск от повишаването на цените на суровините.
Цената на акциите на Valneva намаля за седми пореден ден заради несигурността за кандидата ѝ за ваксина срещу COVID-19.