Русия ще загуби десетки милиарди долари, ако газопроводът "Северен поток 2" бъде изоставен и това може да бъде използвано от Европа, за да бъде оказан натиск срещу Москва. Тази позиция изказа бившият посланик на Германия в САЩ Волфганг Ишингер, който днес е председател на годишната Международна конференция по сигурност, която се провежда в Мюнхен.
"Смятам, че газопроводът ни дава много лостове, ако можем да ги използваме умно", коментира той пред CNBC.
"Русия определено има интерес да запази своите източници на доходи от добива и продажбата на газ и петрол за своите партньори в Западна Европа", посочва още Ишингер. Според него Москва по никакъв начин няма да допусне вложените средства в проекта да пропаднат.
Но блокирането на "Северен поток 2" може да причини и резделение в ЕС.
Около 43% от вноса на газ в общността идва от Русия, сочат данните на Евростат. От месеци страните от ЕС са обхванати от енергийна криза, породена до голяма степен от липсата на доставки от природен газ. За част от тях влияние оказва и намаленото подаване на газ от Русия в последните седмици. Зелените цели на ЕС също увеличават потреблението на природен газ, който се приема за по-чист спрямо останалите изкопаеми горива.
През 2021 година цената на природния газ се повиши повече от 5 пъти и перспективата за бизнеса и домакинствата в Европа не е добра. Скъпата енергия забавя икономическото възстановяване.
На този фон би било "болезнено" за Европа да ограничи достъпа си до руския природен газ, но Кремъл трябва да бъде подготвен за подобен сценарий, ако се стигне до ескалация на напрежението по границата с Украйна, предупреждава Ишингер.
Бившият германски посланик посочва още, че внимателно трябва да се проследи промяната на тона на Германия спрямо Русия. Бившият канцлер Ангела Меркел имаше по-добри отношения с Владимир Путин от повечето западни лидери. Тя подкрепяше силно "Северен поток 2" и се обяви против санкциите на САЩ срещу проекта, готвени през лятото на миналата година.
Новият кабинет обаче има съвсем различна позиция. Външният министър на Германия Аналена Бербок коментира, че одобрението на газопровода в днешната му форма е невъзможно. Тя също така е изразявала опасения за енергийната сигурност на ЕС и Украйна, които напомнят на забележките на Вашингтон и някои европейски държави.
Засега обаче не е много ясна позицията на останалата част от кабинета, оглавяван от Олаф Шолц. Публикация в ТАСС по-рано днес напомни статия в германския Bild, според която германският канцлер търси "ново начало" на отношенията с Москва и ще вземе под свой контрол този въпрос.
Към момента процедурата по сертифициране на газопровода "Северен поток 2" е спряна, като германският мрежови оператор очаква проектната компания Nord Stream 2 AG да регистрира дъщерно дружество на територията на Германия. След като процесът приключи, Европейската комисия също трябва да се произнесе дали тръбите отговорят на европейските изисквания.
Очакванията са, че газ по газопровода ще потече най-рано от средата на 2022 година.