Десети ден "Газпром" не резервира капацитет за пренос на природен газ за Европа през газопровода "Ямал", съобщава ТАСС. От компанията поясняват, че причината за това е липсата на заявки от страна на европейските клиенти, включително и от Франция и Германия.
Към 15 декември държавният гигант достави в Европа 178 млрд. куб. метра, или с 4,8% повече спрямо 2020 година, когато заради пандемията от коронавируса имаше ограничения в потреблението.
Още от средата на декември "Газпром" започна да намалява потока по газопровода "Ямал", който минава през територията на Беларус и Полша. Капацитетът на тръбите е малко под 33 млрд. куб. метра годишно. На 20 декември физическият поток на газа от Русия към Германия по "Ямал" спря, което доведе до рекорд на цената на газа на европейските пазари - 2000 долара за 1000 куб. метра, или около 180 евро за мегаватчас.
Но постепенно цената се понижи до ниво от около 100 евро за мегаватчас. За част от успокоението на пазарите допринесе и новината, че танкери с американски втечнен газ се пренасочват от Азия към Европа.
Сега по "Ямал" потокът е обърнат - от Германия към Полша и Украйна. Според руския президент Владимир Путин страната препродава купените по дългосрочните договори количества газ с огромна печалба. По време на своята традицонна годишна конференция Путин обвини Германия, че не помага на спотовите пазари и беше категоричен, че при това положение никой не може да обвинява Москва за скъпия газ.
Средната цена на руския природен газ по дългосрочните договори с европейските клиенти през 2021 година е около 280 долара за 1000 куб. метра, посочват от "Газпром". През 2020 година средната цена за европейските клиенти по дългосрочните договори беше 143 долара за 1000 куб. метра.