Две десетилетия, след като еврото бе изсечено за пръв път и разпръснато из домакинствата в Европа, налице остават милиарди в кеш, деноминиран в национални валути, които отпаднаха с въвеждането на единната европейска валута, пише Bloomberg.
Общата сума, която може да бъде изкупена в централните банки на континента, се равнява на около 8,5 млрд. евро, сочат изчисления на изданието. Колко от тази сума може реално да бъде сменена не е ясно, тъй като има причини защо това не е случило до момента.
Потенциалните обяснения варират от забравени спестявания, втъкнати под матраците, до спомени, запазени за една друга епоха. Това, което се знае обаче, е че по-голямата част от тази сума се държи в Германия, където популярността на парите в брой продължава и Бундесбанк заяви, че ще продължи смяната на германски марки за неопределен период.
По данни на германската централна банка общата стойност на незаменената валута в края на ноември е била 12,35 млрд. марки (6,31 млрд. евро).
Други страни не са толкова търпеливи. Франция, Испания и Италия престанаха да сменят стари пари. Португалия спря да разменя ескудо монети и ще прекрати възможността за обмяна на банкноти през февруари.
Еврото бе въведено на 1 януари 2002 г. - три години след идеята за единна валута. Първоначално то бе използвано в 12 от страните членки на еврозоната, а Кипър, Естония и други държави го приеха няколко години по-късно.
Европейската централна банка сега прокарва планове за разработване на нови банкноти. Дизайнът им ще бъде сменен до 2024 г., а институцията може да въведе и дигитално евро през това десетилетие.