Неумолимият ръст на цените на енергията в Европа причинява огромни загуби на най-големите потребители на газ и електроенергия в региона. Това принуди индустриалните гиганти да намалят производства, което заплашва икономическото възстановяване на целия регион.
Тъй като разходите за енергия нарастват до нови рекорди ден след ден, финансовото напрежение за редица индустрии, включително металите и торовете, се увеличава, пише Bloomberg.
Aluminium Dunkerque Industries France, топ производителят на алуминий в Европа, намали производството през последните две седмици. Nyrstar на Trafigura ще спре производството на цинк във Франция в началото на януари, а румънският производител на торове Azomures временно спря дейност.
Тази година енергийната криза е толкова сериозна, защото цените на газа скочиха с над 800%, а разходите за електроенергия – с около 500%. Най-студените месеци на зимата в Европа предстоят, а Русия ограничава доставките на газ, което значи, че ситуацията няма да се облекчи. Всичко това заплашва да остави трайни белези върху индустриалната икономика на Европа точно когато вариантът омикрон на коронавируса започва да се разпространява на Стария континент.
Рекорд на цените на електричество
„По-високите цени на газа както за домакинствата, така и за бизнеса, ще бъдат пречки за дейността“, казва Сара Хюин, ръководител изследвания за Европа и Америка в Standard Chartered, в интервю за Bloomberg TV. „Последното покачване на цените на газа очевидно е негативно развитие за перспективите пред всички европейски икономики, включително и за Обединеното кралство“, посочва тя.
Алуминият е един от най-енергийно интензивните промишлени метали за производство и нарастващите цени на електроенергията принудиха Aluminium Dunkerque да намали производството с около 3%, казва представителят на профсъюза Лоран Герерт. Предприятието губи около 20 млн. евро от началото на ноември и може да са необходими допълнителни ограничения, ако цените на електроенергията останат на рекордно високите нива, допълва той.
Nyrstar временно спира дейност на цинкова топилня във Франция през първата седмица на януари. Други заводи в Белгия и Нидерландия ще продължат да работят с намален капацитет.
Румънската топилна компания Alro заяви, че настоящите цени са неустойчиви, докато в Черна гора, топилният завод на KAP може да прекъсне производството в края на годината, освен ако не се съгласи да плати на доставчика си значително по-високи цени през следващата година, според местните медии.
Разходи за храни
Съществува и заплаха за веригата на доставки на храни. Най-големият производител на торове в Румъния - Azomures, подразделение на швейцарския търговец на зърно Ameropa AG, обяви, че започва да затваря съоръжения, защото фермерите няма да могат да си позволят толкова високи цени.
Норвежката компания Yara International, която ограничи производството по-рано тази година, заяви, че ще продължи да следи отблизо ситуацията и ще намали производството, когато е необходимо.