IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейската индустрия изпадна в ексзистенциална криза заради скъпата енергия

Редица предприятия ограничават дейност, която по принцип е трудна и скъпа за спиране и рестартиране

08:19 | 23.12.21 г. 40
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg</em></p>

Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

„Това ще се отрази на цените на храните, като влиянието няма да се ограничи само до Европа, а и на много други места“, посочва каза Ан-Софи Корбо, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет.

Италианският премиер Марио Драги коментира, че повишаването на цените на енергията „изисква спешни действия“. От 27-те членки на Европейския съюз (ЕС) 20 са действали, за да смекчат удара за най-уязвимите потребители и домакинства.

„Европейската комисия работи, о ние трябва да работим и на национално ниво в подкрепа за семействата и бизнеса“, казва той.

Производството на алуминий като цяло се ограничава бавно, тъй като разходите за спиране и рестартиране на капацитета са високи. Въпреки че големите купувачи на електроенергия обикновено хеджират цените дългосрочно, въпрос на време е и тази бариера да бъде преодоляна.

Екзистенциална криза

„Виждаме екзистенциална криза на европейската алуминиева индустрия и други индустрии за топене на метали, които са енергоемки“, казва Марк Хансен, главен изпълнителен директор на търговеца на метали Concord Resources Ltd. „Не винаги е толкова лесно да върнем тези бизнеси обратно в операция. Те не са ключове, които просто да включиш и изключиш“, допълва той.

Цените на алуминия се покачиха с повече от 40% тази година и търсенето в региона е силно, но рентабилността се подкопава от цените на енергията. При едномесечни цени на базово натоварване във Франция мощността, която обикновено е необходима за производството на един тон алуминий, който се продава за около 2 800 долара за тон, би струвала 11 хил. долара.

индустрия индустрия

Преминаване към нефт

Европейските алуминиеви топилни предприятия представляват малък дял от световното производство, но в тях работят хиляди работници. Те са и ценен източник на данъчни приходи.

Намаляването на производството може да принуди региона да разчита на внос от страни, които често използват изкопаеми горива за производство на енергия, казва Хансен. Това би могло да създаде допълнителни пречки за потребителите, например за автомобилните компании, ако ЕС наложи данък върху въглеродните продукти.

Енергийната криза в Европа ще се задълбочи следващата година, тъй като времето става по-студено и Electricite de France SA се бори с няколко прекъсвания на реактори. В началото на януари 30% от ядрения капацитет на страната ще е извън линия, което ще увеличи зависимостта от газ, въглища и дори петрол.

„Ако има допълнителни прекъсвания на доставките или екстремно студено време през първото тримесечие, ние сме готови да затворим фабриките“, казва Корбо. „Това е единственото нещо, което можем да направим, защото правителствата не могат да оставят хората да замръзват в тъмното“, допълва Корбо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 10
zelka007
преди 2 години
във венецуела токът е безплатен импе и нафтата е по 1 цент за литър ... бензиноколонката е назад с материалът ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 11
zelka007
преди 2 години
хаха ... импе , ми европейски фирми дет търгуват с хамерикански шистаци втечнен , внасят в европейски терминали за втечнен и правят реекспорт за азия втечнен хамерикански и катарски газ ... :))) ... как ония хора в азиатският регион се оправят в голямата си част САМО с втечнен газ бре .... я ни светни велики инвеститере ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Най-добрата илюстрация, която показва колко струва целият експертно-политически европейски капитал и европейската комисия. Жалки нищожестваа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 6
Императорът
преди 2 години
А това за торовете е ного по-страшен и тежък проблем, чиито последици ще видим след 6 месеца. Затова последното нещо което си купих досега като акции - е Фосагро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 5
Императорът
преди 2 години
Тази европейска комисия трябва да бъде свалена, ако трябва и със сила - а тия в нея да бъдат съдени за икономически саботаж в огромни мащаби. Разсипаха европейските енергийни компании, подкопаха нормалните отношения с Русия - е, какво се очакваше да се случи? А на индустриалците препоръчвам да изнасят спешно производството за Русия - там енергия и газ - изобилни и евтини. Докато точецът в Европа поскъпна с 400-500%, в Русия той - и преди евтин - поскъпна с 4%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Не. Не сгрешиха. Еврoгeйците пък повярваха, че САЩ ще ги залее с огромни количества LNG - евтин - почти без пари. Е, не сгрешиха ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
С благодарности на Европейския съюз.Брюксел и Европейската централна банка ви съветват:като няма хляб,яжте пасти.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 12
zelka007
преди 2 години
три американски президенти подред , говорят едно и също ... не позволявайте на рассияните доминираща позиция в енергийните доставки , ще берете ядове ... сгрешиха ли ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 4
terziеv
преди 2 години
Европейската какво? Нали щяхме смарт градове, био земеделие и еко туризъм да правим. Това индустрията е толкова демоде, толкова соц.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още