IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейската индустрия изпадна в ексзистенциална криза заради скъпата енергия

Редица предприятия ограничават дейност, която по принцип е трудна и скъпа за спиране и рестартиране

08:19 | 23.12.21 г. 40
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg</em></p>

Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

„Това ще се отрази на цените на храните, като влиянието няма да се ограничи само до Европа, а и на много други места“, посочва каза Ан-Софи Корбо, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет.

Италианският премиер Марио Драги коментира, че повишаването на цените на енергията „изисква спешни действия“. От 27-те членки на Европейския съюз (ЕС) 20 са действали, за да смекчат удара за най-уязвимите потребители и домакинства.

„Европейската комисия работи, о ние трябва да работим и на национално ниво в подкрепа за семействата и бизнеса“, казва той.

Производството на алуминий като цяло се ограничава бавно, тъй като разходите за спиране и рестартиране на капацитета са високи. Въпреки че големите купувачи на електроенергия обикновено хеджират цените дългосрочно, въпрос на време е и тази бариера да бъде преодоляна.

Екзистенциална криза

„Виждаме екзистенциална криза на европейската алуминиева индустрия и други индустрии за топене на метали, които са енергоемки“, казва Марк Хансен, главен изпълнителен директор на търговеца на метали Concord Resources Ltd. „Не винаги е толкова лесно да върнем тези бизнеси обратно в операция. Те не са ключове, които просто да включиш и изключиш“, допълва той.

Цените на алуминия се покачиха с повече от 40% тази година и търсенето в региона е силно, но рентабилността се подкопава от цените на енергията. При едномесечни цени на базово натоварване във Франция мощността, която обикновено е необходима за производството на един тон алуминий, който се продава за около 2 800 долара за тон, би струвала 11 хил. долара.

индустрия индустрия

Преминаване към нефт

Европейските алуминиеви топилни предприятия представляват малък дял от световното производство, но в тях работят хиляди работници. Те са и ценен източник на данъчни приходи.

Намаляването на производството може да принуди региона да разчита на внос от страни, които често използват изкопаеми горива за производство на енергия, казва Хансен. Това би могло да създаде допълнителни пречки за потребителите, например за автомобилните компании, ако ЕС наложи данък върху въглеродните продукти.

Енергийната криза в Европа ще се задълбочи следващата година, тъй като времето става по-студено и Electricite de France SA се бори с няколко прекъсвания на реактори. В началото на януари 30% от ядрения капацитет на страната ще е извън линия, което ще увеличи зависимостта от газ, въглища и дори петрол.

„Ако има допълнителни прекъсвания на доставките или екстремно студено време през първото тримесечие, ние сме готови да затворим фабриките“, казва Корбо. „Това е единственото нещо, което можем да направим, защото правителствата не могат да оставят хората да замръзват в тъмното“, допълва Корбо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 3 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 2 години
"Батериите" не са константа, както си мислиш. Технологията се развива, ето чети https://***.cnbc.com/2021/05/29/elon-musk-and-tesla-are-quietly-expanding-its-energy-storage-business.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Митьо, дългокоса, но плешива отгоре тлъста медузо, с раменца 1 педя и никакъв интерес от другия пол, ти ли ми каза, че съм ощетен, бе, комплексиран продавачо на застраховчици на 50 години, обитаващ панелна гарсониера с 0 социален живот? Хехее! Съмнявам се, че тук има някой по-ощетен от теб :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 3
0pk
преди 2 години
Ще събираме ток в батерии, за да опазваме природата? Тук няма когнитивен дисонанс? Аз не мога да намеря къде да изхвърля старите телевизори дето седят като мебели в къщата (не че не мога да ги хвърля край пътя) пък смятай с тия батерийни паркове дето трябва да се подменят на 7-8 години как ще опазим природата. Зелената сделка е отвартително лицемерна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Именно - това са умишлени действия. Няма как да приемем, че всички тия са слепи и не виждат какво се случва. А щом е така, то има само един вариант - да бъдат свалени със сила и да си понесат заслуженото. Икономическият саботаж и диверсия в големи мащаби трябва да се наказва със cмъpт. Само това ще даде на нормалните хора някакви гаранции, че *** и дeгeнерати като тимерманс и урсулата няма да ги върнат в каменната ера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Ако ще полша да изгради ВЕИ с ТЕОРЕТИЧЕСКА мощност колкото 38 Беленета, това няма да ги стопли посред зима, когато няма и вятър. Защото както се присмя Ангел в европарламента на някакъв безмoзъчник евродепутат (вероятно в ЕП има някаква сериозна квота за СОП-ове депутатчета): "Вие явно сега разбирате, че слънцето не грее през нощта... БРАВО, колега, страшно сте наблюдателен !!!" Тъкмо наивната вяра, че някакви ВЕИ могат да заместят нормалната енергия, вкара ЕС в тоя безумен капан, от който не се вижда изход - не и при магарешкото упорство на политиците. Сега - че ти не проумяваш очевидното, защото Дядо Бог е проявил подлост и те е ощетил интелектуално - щом не разбираш, че нулата, дори умножена по безкрайност, пак дава нула - не е световен проблем, но само твой. Страшното е, че политици с власт, продължават с безумието си, въпреки че виждат трагическите резултати. Както каза веднъж Айнщайн: "Истинската лудост е: да повтаряш отново и отново и отново и отново едни и същи действия, с надеждата, че ще получиш различен резултат."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 2 години
Въпроса е че в Брюксел е пълно с чиновници с огромни заплати живеещи в пралелен свят.Някой трябва да понесе отговорност и за затварянията и за прекалените парични стимули .Няма как само да се повтаря Ковид,ковид ,ковид до откат и този вирус да се използва за паравам за всички грешки и недомислици .Дори приемаме че става въпрос за грешки защото все повече започва да прилича на УМИШЛЕНИ действия .Да затвориш света и да разбиеш производства ,вериги за доставки ,да унищожиш всичко и в същото време да наливаш пари ,и да се оправдаваш че всички последствия видиш ли били странични реакции от ковид пандемията .Това вече е престъпление срещу човечеството,срещу всички граждани на Европейския съюз
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 10
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ако човек успее да види ситуацията от високо, ще види "Перфектната буря". Какво означава: АЕЦ трябва да работят докато е нужно, а въглищните ТЕЦ спрени в рамките на 2 години, зависимостта от руски газ да бъде намалена веднага, сега е 30%, максимум 15% и то с възможност и те да бъдат заменени. ЕС са договаря стратегически продукти като едно цяло. Веднага да почне ударно изграждане на източници за възстановяема енергия. Щом Полша може да изгради за 1 година соларни мощности, равняващи се на 3 Беленета, значи всички ще могат. И здрави инвестиции в Р&Д за съхранение на енергия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
де-ба убития ти сайт де-ба
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още