Глобалните облигационни фондове отчитат огромни изходящи потоци през седмицата, приключила на 15 декември, тъй като инвеститорите очакваха, че големите централни банки ще променят посоката на своята парична политика по време на ключовите срещи за тази седмица, притиснати от инфлацията.
Инвеститорите са изтеглили 6,91 млрд. долара, което е най-голямата седмична нетна продажба от 8 април 2020 г., показват данните на Refinitiv Lipper.
В навечерието на срещата по политиката на Федералния резерв, която приключи в сряда, данните показаха, че индексът на потребителските цени в САЩ се ускорява с 6,8% през 12-те месеца до ноември. Това е най-голямото годишно увеличение от юни 1982 г.
Федералният резерв удвои темпа на свиване на месечната си програма за изкупуване на облигации и посочи, че ще увеличи основната лихва на три пъти през следващата година.
Европейската централна банка също намали темпа на изкупуване на облигации, а Великобритания вдигна лихвените си проценти.
Облигационните фондове в САЩ отчитат нетен отлив от 7,48 млрд. долара, показват данните. Инвеститорите обаче са купили европейски облигации чрез фондове нетно за 1,45 млрд. долара, както и азиатски за 190 млн. долара.
Глобалните държавни облигационни фондове отчитат изходящи потоци от 809 млн. долара след седем последователни седмици на входящи потоци.
От фондовете, инвестиращи в акции, технологичните отчитат нетен приток от 1,91 млрд. долара. Фондовете за здравеопазване и материали са получили над 400 млн. долара, но за комунални услуги са с нетен отлив за 588 млн. долара.
Глобалните фондове на паричния пазар също отчитат отлив – 20,46 млрд. долара, след осем поредни седмици на входящи потоци.
Фондовете за благородни метали отбелязват нетни продажби за 402 млн. долара, което е втора поредна седмица на отлив. Енергийните фондове регистрират отлив на инвестиции на стойност 96 млн. долара.
Анализ на 24 070 фонда от нововъзникващи пазари показва, че облигационните фондове отчитат отлив на 4,49 млрд. долара - най-големият от 25 март 2020 г.