fallback

Stoxx 600 достигна едноседмичен връх в деня на централните банки

Банковият и технологичният сектор поведоха ръстовете в Европа в четвъртък

19:48 | 16.12.21 г.

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Европейските борси отбелязаха ръст от над 1% в четвъртък, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) обеща да продължи подкрепата за икономиката, но все пак избра да оттегли стимулите по-рано, предават Ройтерс и CNBC.

Индексът Stoxx за еврозоната е нагоре с 1,3%, а паневропейският индекс Stoxx 600 нарасна с 1,4%, като ограничи леко ръстовете си след съобщението на ЕЦБ. Индексът записа най-добрия си ден от една седмица, като банковият и технологичният сектор поведоха ръстовете.

Лондонският бенчмарк FTSE 100 се повиши с 1,25% до ниво от 7260,61 пункта. Германският DAX прибави 1,03% към стойността си до равнище от 15 636,4 пункта. Френският CAC 40 нарасна с 1,12% и завърши деня на ниво от 7005,07 пункта. Всички големи борси и сектори се оцветиха в зелено в четвъртък.

ЕЦБ ограничи съвсем леко стимулите в опит да не задушава растежа, като заяви, че ще ограничи Програмата за извънредни пандемични покупки на стойност 1,85 трлн. евро до март.

„Съобщението на ЕЦБ показа, че тя все още е далеч от значително затягане на политиката, няма нищо изненадващо в решението и то е в унисон с очакванията на пазарите“, коментира Крейг Ерлам, старши пазарен анализатор в компанията OANDA.

Нови данни показаха, че ръстът на бизнеса в еврозоната се е забавил повече от очакванията през декември, тъй като възобновените мерки за овладяване на варианта омикрон на коронавируса са ограничили възстановяването.

Централната банка съобщи, че ще удвои изкупуването на облигации до 40 млрд. евро въз основа на дългосрочната Програма за изкупуване на активи през второто тримесечие, след което ще ги ограничи до 30 млрд. евро през третото тримесечие.

„Ако перспективите пред икономиката се влошат още повече заради новите ограничения, не можем да изключим запазване на двойно по-бързия темп на покупките по Програмата за изкупуване на активи за по-дълго време“, коментира Хараламбос Писурос, ръководител на отдела за анализи в JFD Group.

По-рано в четвъртък Английската централна банка стана първата голяма централна банка, която повиши лихвата след началото на пандемията до 0,25% спрямо 0,1% в момента.

Банките се представиха най-добре в Stoxx 600, като книжата на британските кредитори Lloyds и Barclays поскъпнаха със съответно 5% и 4,5%. Цената на акциите на HSBC нарасна с 3,6%.

В сряда Федералният резерв на САЩ обяви дългоочаквания край на пандемичните си покупки на облигации през март и сигнализира, че ще предприеме три повишения на лихвите през 2022 г., но въпреки това даде оптимистична прогноза за икономиката.

Това повиши цената на акциите на производители на чипове като ASML, BE Semiconductor Industries и ams AG с между 2% и 5%.

На корпоративния фронт книжата на швейцарската фармацевтична компания Novartis поскъпнаха с 5%, след като тя предприе ново обратно изкупуване на акции на стойност до 15 млрд. долара, което трябва да приключи до края на 2023 г.

Цената на акциите на Airbus нарасна с 3,6%, след като австралийската авиокомпания Qantas Airways избра европейския самолетопроизводител като предпочитан доставчик за обновяване на местната си флотилия от самолети, отказвайки се от Boeing.

На дъното на европейския индекс на сините чипове книжата на френската компания EDF се сринаха с 15,5% след откриването на нередности в една от френските ѝ ядрени централи. Това стана причина гигантът в комуналния сектор да намали целта за основната си печалба за годината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:59 | 14.09.22 г.
fallback