Европейският съюз (ЕС) трябва да засили надзора на своя пазар на въглеродни емисии, за да избегне изкривявания, предизвикани от финансовите инвеститори, съобщава Bloomberg, цитирайки проучване на Потсдамския институт.
Препоръката на анализаторите е публикувана ден преди срещата на лидерите на ЕС, които ще обсъдят нарастващите цени на въглерода. Цените на квотите за замърсяване се покачиха до рекордно високо ниво през миналата седмица и се търгуват с почти 150% ръст спрямо 2020 г. на фона на по-строгите политики за климата, растящите цени на енергията и повишения интерес от страна на инвеститорите.
„Ако оставим спекулациите да се развихрят, това рано или късно може да подкопае функционирането на пазарите на квоти на емисии на въглероден диоксид“, предупреждава Микаел Пале, един от авторите на проучването. „Въвеждането на по-добър мониторинг и интегрирано регулиране сега могат да предотвратят фундаментални проблеми по-късно“, изтъква той.
След като група страни членки на блока, водени от Полша и Испания, обвини спекулантите за безпрецедентния скок в цените и призоваха за ограничаване на достъпа до пазара на някои финансови инвеститори, пазарният надзор на ЕС отхвърли опасенията за злоупотреби. Скорошният ценови скок беше причинен най-вече от икономически и политически фактори, съобщава Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) миналия месец.
Схемата за търговия с емисии на ЕС налага ограничаване на замърсяването на повече от 11 000 съоръжения, собственост на концерни, производители на електроенергия и авиокомпании. Скоростта на намаляване на количествата отделяни емисии се очаква да нарасне през следващите години, тъй като Европа се стреми да приведе програмата за ограничаване и търговия към по-строгите климатични цели за 2030 г. Това означава допълнително поскъпване на квотите.
Финансови участници
Данните, анализирани от мозъчния тръст, известен като PIK, показват, че броят на новите финансови участници, главно инвестиционни фондове, се е увеличил повече от три пъти през последните три години. Въпреки че някои от тях помагат на емитентите да намалят риска от волатилни цени, търговското поведение на други може да доведе до прекомерна волатилност, ценови балони или натрупване на квоти от големите инвестиционни фондове, за да повлияят на цените.
Докладът препоръчва на ЕС да създаде специален регулаторен орган, който да наблюдава пазара на емисии. Понастоящем дериватите на въглеродните квоти са предмет на Закона за финансовите инструменти, като търговията се контролира от ESMA, а правилата за доставка и търг на квоти са разработени от дирекцията за климата към ЕК.
ЕС трябва също така да подобри прозрачността с подобрена наличност на данни и по-навременно оповестяване на информацията, както и да подобри диагностиката, става ясно още от доклада.