През пандемичната 2020 година приходите от данъците, свързани с околната среда, намаляват в целия ЕС, сочат данните на Евростат. България е една от трите държави, в които приходите от тях са с най-голям дял от общите данъчни приходи.
От данните за 2020 година е видно, че приходите от зелени данъци у нас достигат 9,9% от общите приходи. Най-голям е делът в Словения (12,3%) и Латвия (10,1%). На обратния полюс са Люксембург (3,5%), Словакия (4%) и Германия (4,1%).
Източник: Евростат
Средно за общността данъците, свързани с околната среда - основно от сектори като енергетика и транспорт, както и данъци и такси за замърсяване, достигат размер от 300 млрд. евро, или 5,4% от общите данъчни приходи в общността. Традиционно обемът се движи между 5% и 15%, допълват още от Евростат. През миналата година зелените данъчни приходи достигат едва 2,2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС.
Основната част от тези приходи са данъците от енергийния сектор - малко над 77% от всички зелени приходи, следвани от транспорта (19,1%) и останалите малко под 4% - от данъци за замърсяване.
В ЕС основната част от енергийните данъци се плаща от бизнеса - почти 52% през 2019 година. В някои държави обаче съотношението е обратно и над 60 на сто от приходите от тези данъци в Словения и Дания идват от домакинствата.
У нас основната част от енергийните данъчни приходи идват от индустрията и сектора на услугите. Страната с най-голям дял на бизнеса при плащането на този тип данъци е Румъния. В Люксембург пък чуждите граждани са с най-голям принос към приходите от енергийни данъци, заради ниската цена на горивата, която привлича граждани на други държави от общността. Голям е делът и в Малта, но делът на домакинствата също не е малък.
Източник: Евростат