fallback

Шолц акцентира във Варшава върху правната общност на ЕС

На среща с полския си колега Матеуш Моравецки германският канцлер изключи възможността Германия да плаща репарации

09:47 | 13.12.21 г.
Автор - снимка
Създател

Германското правителство се надява на напредък в рамките на спора за демокрацията и върховенството на закона. Това мнение изказа германският канцлер Олаф Шолц по време на първото си задгранично посещение в Полша. Той изтъкна по време на срещата си с полския правителствен ръководител Матеуш Моравецки във Варшава готовността на Германия да си сътрудничи в дух на партньорство със съседната държава.

„Европа е общност на ценности и право. Обединява ни идеята за върховенството на закона и демокрацията", каза Шолц, цитиран от DPA. „И затова би било много добре и полезно, ако дискусиите и разговорите между Европейския съюз, ЕК и Полша скоро доведат до много добро прагматично решение“.

Национално-консервативното правителство на полската управляваща партия „Право и справедливост“ от години преустройва съдебната система и води спорове за това с Европейската комисия. Причината са обвиненията срещу полското правителство, че оказва натиск върху съдиите. ЕК вече започна няколко процедури за нарушение срещу страната заради реформите и подаде искове в Съда на Европейския съюз.

Съществуват конфликтни области и на двустранно германско-полско равнище. Така например Полша поиска от германското правителство да спре пускането в експлоатация на газопровода „Северен поток 2". Полша се чувства заобиколена от този проект. Моравецки заяви, че би било най-добре да не се допуска отварянето на тръбопровода. Той предупреди за „газов шантаж" от страна на Русия.

Добрите отношения са „голям късмет“

Шолц положи венец на гроба на незнайния войн във Варшава, преди да отлети обратно за Берлин. Той припомни налагането на военно положение в Полша преди 40 години и преследването на профсъюза „Солидарност". „Много, много се радвам, че днес, 40 години по-късно, можем да застанем тук заедно като представители на демократични държави, обединени помежду си в Европейския съюз", каза той.

Германците и поляците са съседи и приятели, партньори в ЕС и съюзници в НАТО. Това е голямо богатство, каза той. „Защото общата история на Германия включва и много мрачни глави, в които германците са донесли големи страдания за Полша. Знаем това“, призна Шолц. „И затова сме още по-щастливи, че днес формираме бъдещето заедно и като приятели“.

Той обаче изключи възможността за изплащане на репарации на Полша с оглед на високите вноски на Германия в ЕС. Голяма част от тези „много, много високи вноски“ отиват в страните от ЕС в южната и източната част на съюза, което е добре, каза той. Моравецки и преди е споменавал за страданията на полския народ по време на Втората световна война, но не е отправял пряко искане за репарации. В миналото обаче полското правителство често е отправяло подобни искания, които германското правителство винаги е отхвърляло. Шолц се позовава и на предишни споразумения.

Германският и полският правителствени ръководители са обсъдили и нови бъдещи и по-строги санкции срещу Беларус, съобщи полският министър-председател.

„Говорихме за източната ни граница. Представих променящата се тактика на режима на Лукашенко (беларуският президент, б. ред.), който всяка нощ използва хора като жив щит. Говорихме и за бъдещи потенциални санкции срещу Беларус, които предстои да бъдат обсъдени на заседанието на Европейския съвет. Говорим за строги икономически санкции", каза Моравецки.

„Решени сме да защитим източните си граници", добави полският премиер.

От началото на тази година полските граничари са възпрепятствали около 40 хил. опита за незаконно преминаване на границата с Беларус. Притокът на нелегални мигранти в края на годината е десетки пъти по-голям от този през миналата година. 

Още в четвъртък новият канцлер започна първото си задгранично пътуване на поста, посещавайки Париж в съответствие с традицията. В същия ден той посети и ЕС и НАТО в Брюксел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:18 | 12.09.22 г.
fallback