Новият канцлер на Германия Олаф Шолц може и да не е произнесъл първата си голяма реч пред парламента, но вече дава знаци какво може да се очаква от правителството му.
С настъпването на нова ера в Германия, след като Ангела Меркел се оттегли след 16 години на власт, вниманието се насочи към иначе тихия Шолц. Бившият финансов министър ще ръководи първото по рода си коалиционно правителство, което обединява лявоцентристките социалдемократи (СПД), природозащитниците Зелените и пробизнес ориентираните Свободни демократи, пише Politico.eu.
„Началото на вашето правителство е съпроводено с любопитство и надежда от мнозина“, каза германският президент Франк-Валтер Щайнмайер пред новия кабинет на Шолц в реч в сряда. Само няколко часа по-късно след връчването на мандата му има и седем ранни признака за това какво предстои.
Без пандемичен меден месец
Шолц вече си е поставил цел за първите си няколко седмици на работа: да приложи 30 милиона повече дози ваксини срещу коронавирус до Коледа. Страната преминава през изключително тежка четвърта вълна на коронавирус, отделенията за интензивно лечение рискуват да останат без легла, а делът на ваксинираните е твърде нисък, за да се разчита на стаден имунитет. Освен това вече ваксинирани се нуждаят сега от бустерни ваксини.
Правителството няма много възможности, когато става въпрос да избере първия си проект от споразумението за коалицията от 177 страници: всичко е свързано с пандемията.
По-строги мерки за неваксинирани срещу коронавирус
Новото правителство скоро ще затрудни живота на неваксинираните, което ще постави Германия в съответствие със страни като Франция и Италия. Тези ограничения са необходими, за да се преборим с пандемията, коментира Шолц пред репортери. Това е ясен сигнал, че ще има повече ограничения срещу неваксинираните.
Министър по искане на народа
„Мнозина го искаха“, каза Шолц, като се позова на движението за хаштаг – на моменти популярно в германския Twitter – #wirwollenKarl или „ние искаме Карл“. Това движение настояваше Карл Лаутербах да стане новият здравен министър.
Е, движението си постигна целта. Лаутербах е лекар, епидемиолог и повсеместен защитник на строгите мерки за борба с коронавируса. Номинацията му е още един показател за посоката на движение на новото правителство.
Както казва Щайнмайер: „В острата извънредна ситуация е важно да не слушаме най-шумните, а да гарантираме, че пандемията няма да ни държи здраво в хватката си още една година и че общественият живот може да стане възможен отново."