Швейцарският франк премина над ключово ниво, удряйки шестгодишен връх спрямо еврото, без признаци за съпротива от страна на Швейцарската централна банка, съобщава Blomberg.
Инвеститорите, изнервени заради новия вариант на коронавируса, изкупуват сигурни активи, изпращайки швейцарската валута до ниво от 1,0433 франка за евро в петък. Макар че Швейцарската централна банка (SNB) обеща да използва валутни интервенции при нужда, за да отнеме от натиска върху „високо ценената“ си валута, засега няма признаци, че централните банкери ще се намесят при този пореден опит за избягване на риска от страна на инвеститорите.
Преминаването на валутата отвъд 1,05 франка за евро, което се смята за ключов праг, се случва на фона на перспективите за спираловидна инфлация в цял свят. То следва и стабилни данни за швейцарската икономика през третото тримесечие с ръст на потребителските разходи в ресторанти и забавления, който е помогнал да се компенсира спада в търговията.
„Ситуацията с ускоряващата се инфлация и стабилния растеж позволява на SNB да толерира по-силна валута“, коментира икономистът на Credit Suisse Максим Ботерон. Предвид прекъсванията във веригите на доставки – големия проблем за световната икономика, „в този контекст интервенции заради силна валута не са особено необходими“.
Франкът се покачи с 0,5% до 1,0445 франка за долара сутринта в Ню Йорк, стигайки нива, последно отбелязвани през 2015 г. По-рано същата година централната банка неочаквано премахна собственото си ограничение върху валутата, която за кратко достигна паритет с еврото.
Интервенциите са част от инструментариума на централната банка от повече от десетилетие, докато тя се опитва да предотврати твърде голямо поскъпване на франка, което може да засегне икономическия растеж и да засили дефлационния натиск. Основният лихвен процент в страната е на ниво от -0,75%.
Членът на управителния съвет Андреа Мехлер потвърди готовността на SNB да използва валутни интервенции на събитие в Сен Гален по-рано този месец. Стратегията на централната банка е да постигне най-голямо пазарно влияние за най-малко пари, заяви тогава тя.
Макар че натискът на потребителските цени в Швейцария се увеличава, той остават доста по-слаб от този в съседна Германия благодарение отчасти на силната валута.
Инфлацията достигна 1,2% през октомври, което е в границите на това, което централните банкери смятат за ценова стабилност.
SNB не е отговорила веднага на искането за коментар от Bloomberg, отправено по телефон и имейл в петък.