Германската социалдемократическа партия (ГСДП), Зелените и Свободните демократи, които водят преговори за сформиране на ново правителство, се договориха в коалиционна сделка да изключат въглищата до 2030 г., съобщиха запознати с разговорите източници, цитирани от Ройтерс.
Трите партии са на финалната права за постигане на коалиционно споразумение и се надяват да обявят сделката в сряда, разкри един от източниците.
Климатичната политика е една от най-внимателно наблюдаваните области за новото правителство в момент, когато най-голямата икономика в Европа се насочва към въглеродна неутралност.
Трите партии са се договорили и за прекратяване на генерирането на електрическа енергия от газ до 2040 г., съобщиха участващите в коалиционните преговори източници Освен това газовите отоплителни системи ще бъдат забранени в новите сгради и ще бъдат заменени в съществуващите, допълниха те.
Продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене ще бъдат прекратени до 2035 г., което съвпада с плановете на Европейската комисия, разкриха източниците. Зелените искаха по-ранна дата.
Преговарящите са се договорили също за сформиране на по-голямо министерство за климата, включващо основни елементи от настоящото министерство на икономиката като индустрия и енергийна политика.
Ако страните финализират сделката, председателят на ГСДП Олаф Шолц ще стане канцлер на мястото на консервативната Ангела Меркел, която не се кандидатира за пети мандат на изборите на 26 септември.
Лидерите на трите партии трябва да се срещнат във вторник в Берлин, за да обсъдят оставащите разногласия с надеждата за завършване на преговорите в сряда, въпреки че те може да продължат и в четвъртък, съобщи запознат източник.
Макар че Зелените и ГСДП са смятани за естествени лявоцентристки партньори, Свободните демократи в исторически план са по-близки до консерваторите в Германия.
По-конкретно Зелените и ГСДП са на различни позиции за това как да се финансира разширяването на възобновяемите енергии и как да се придвижи напред датата за спиране на въглищните електроцентрали.