fallback

Европейският сертификат за ваксинирани ще е с валидност 12 месеца?

В момента Европа е епицентърът на пандемията от коронавирус според коментарите на СЗО

13:50 | 19.11.21 г.

Европейският съюз обмисля да въведе срок на сертификата за ваксинирани срещу коронавируса, съобщават източници на Euractiv. Според тях документът ще бъде валиден 12 месеца след завършен пълен курс на ваксиниране.

Това означава, че напълно ваксинираните европейци ще трябва да си поставят или бустерна доза, или да се тестват за местата, които изискват сертификати.

На този етап не е ясно дали срокът на сертификатите ще бъде вписан в задължителен акт или ще бъде само препоръка на Европейската комисия. Темата ще бъде дискутирана днес (19 ноември) по време на Съвета на външните министри в Брюксел.

Източникът на EurActiv коментира, че като цяло страните в общността са съгласни с предложението на ЕК, но не "искат да вдигат много шум" около него заради голям брой неваксинирани в някои страни. Изданието припомня, че някои страни от ЕС официално започнаха реваксинирането за всички - сред тях са България, Унгария, Чехия, Гърция и Румъния. Но и страните от Източна Европа са на дъното по брой напълно ваксинирани граждани. 

Преди ден Белгия съобщи, че ще започне процеса по реваксиниране на всички в първите месеци на 2022 г. Към момента повечето държави в ЕС препоръчват трета доза ваксина за възрастните хора и хората с увреждания.

Преди седмици Световната здравна организация (СЗО) коментира, че в момента Европа е епицентърът на пандемията от коронавируса. В много от страните в Западна Европа ограничителните мерки се завръщат. На този етап повечето от тях са насочени към хората без поставени ваксини.

Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) предупреждава, че страните, в които нивото на ваксинация е близо до  или под средното за ЕС, са изправени пред съществен риск от ръст на заболяването, на хоспитализациите и на смъртността до края на ноември. Заради широкото разпространение на вируса дори и напълно ваксинирани хора от уязвимите групи са поставени под риск от сериозно боледуване.

Американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) също анализира бустерни дози с ваксината на Pfizer.

На този етап обаче СЗО е категорично против реваксинацията, тъй като в много части на света ваксинирането с първа доза още не е започнало заради липсата на достатъчно ваксини. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:52 | 12.09.22 г.
fallback