fallback

ЕК удължи срока на облекчените правила за държавна помощ

Два нови инструмента ще насърчават инвестициите и ще подкрепят платежоспособността

13:42 | 18.11.21 г.

Европейската комисия удължи с шест месеца срока на действие на Временната рамка за държавна помощ до 30 юни 2022 г., който в момента изтича в края на 2021 г.

Допълнително се въвеждат две нови мерки, насочени към преки стимули за частни инвестиции и за подкрепа на платежоспособността, съобщи комисията.

Ето какво включват новите инструменти, насочени към текущото възстановяване на европейската икономика от пандемията: 

-    мерки за подпомагане на инвестициите с цел да се помогне на държавите членки да преодолеят недостига на инвестиции вследствие на кризата. Държавите членки могат да създават стимули за инвестиции в предприятията и да използват този инструмент за ускоряване на екологичния и цифровия преход. Мярката включва гаранции, за да се избегне неоправданото нарушаване на конкуренцията. Например инвестициите следва да бъдат насочени към широка група получатели, а отпуснатите суми да бъдат ограничени по размер. Този инструмент е на разположение на държавите членки до 31 декември 2022 г.;

-   мерки за подкрепа на платежоспособността с цел привличане на частни средства и предоставянето им за инвестиции в малки и средни предприятия (МСП), включително стартиращи предприятия и малки дружества със средна капитализация. Държавите членки могат да предоставят гаранции на частните посредници, като създават стимули за инвестиране в този вид предприятия, и да им предоставят по-лесен достъп до такова дялово финансиране, което за тях често е трудно да привлекат самостоятелно. Това е от особено значение с оглед на нарастващите равнища на задлъжнялост на предприятията по време на кризата. Този инструмент е на разположение на държавите членки до 31 декември 2023 г.

Освен това Комисията:

- удължи от 30 юни 2022 г. до 30 юни 2023 г. възможността държавите членки да преобразуват подлежащи на възстановяване инструменти, предоставени по Временната рамка (напр. гаранции, заеми, подлежащи на възстановяване аванси), в други форми на помощ, като например преки безвъзмездни средства;

- адаптира спрямо удължения срок максималните суми по някои видове помощ;

- изясни използването на разпоредбите за изключителна гъвкавост на Насоките за оздравяване и преструктуриране на Комисията;

- и в контекста на застраховането на краткосрочни експортни кредити продължи срока на коригирания списък на държавите с непродаваеми рискове с още 3 месеца (от 31 декември 2021 г. на 31 март 2022 г.).

Същевременно Комисията ще продължи да следи отблизо развитието на пандемията от COVID-19 и другите рискове за икономическото възстановяване.

Временната рамка за държавна помощ беше приета на 19 март 2020 г. и оттогава няколко пъти бе променяна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:47 | 10.09.22 г.
fallback