Германският енергиен регулатор Bundesnetzagentur преустанови във вторник процеса по сертифициране на руския газопровод „Северен поток 2". Това е още едно препятствие пред успешното въвеждане в експлоатация на противоречивото съоръжение за пренос на природен газ от най-големия доставчик за Европейския съюз (ЕС), съобщава Handelsblatt.
Газопроводът, който беше завършен по-рано тази година след месеци на забавяния и неуспехи на фона на натиска от САЩ, се нуждае от одобрението на германските власти, преди да може да бъде пуснат.
Германският регулатор заяви, че не може да осъществи сертифицирането на газопровода, тъй като компанията Nord Stream 2 AG, контролирана от руската енергийна корпорация „Газпром“, е регистрирана в Швейцария, а не в Германия.
„След задълбочено проучване на документацията Bundesnetzagentur заключи, че би било възможно да се сертифицира операторът на газопровода „Северен поток 2“ само ако този оператор е организиран в правна форма съгласно германското законодателство“, се казва в изявление на регулатора във вторник.
Това допълнително може да влоши енергийната криза, в която изпадна Европа в месеците преди зимата, докато правителствата в региона обвиняват Русия в умишлено спиране на доставките на газ в опит да ускори пускането на „Северен поток 2“.
Цената на газа скочи с 12% веднага след новината. Към 13:20 ч. българско време холандските фючърси за месец напред се търгуваха с повишение от 9,7% до 87,69 евро за мегаватчас в Амстердам. Британският еквивалент също бе с 9,8% нагоре до 224,80 пенса за терм.
Nord Stream 2 се е съгласила да създаде германско дъщерно дружество, което да управлява германската част от газопровода, изтъква регулаторът.
„Процедурата по сертифициране остава спряна, докато основните активи и човешки ресурси не бъдат прехвърлени към дъщерното дружество“, добавят от Bundesnetzagentur.
След като това бъде извършено, процесът по сертифициране ще се възобнови. Според германското законодателство регулаторът разполага с четири месеца, за да прегледа документацията и да вземе решение дали да одобри газопровода.
Това е поредната пречка пред въвеждането в експлоатация на „Северен поток 2", който през последните години се сблъска със забавяния на фона на ескалиращото напрежение между Русия и Запада.
Газопроводът беше силно критикуван от много европейски страни, включително от ключовия германски съюзник Франция, както и от Полша и балтийските държави, които го разглеждат като руско геополитическо оръжие. Враждебността на Вашингтон към проекта създаде пропаст между САЩ. и Германия при администрацията на бившия президент Доналд Тръмп.