fallback

Как Беларус катализира нов вот на недоверие срещу правителството във Финландия

Ситуацията на границата с Полша припомня за мигрантския поток към скандинавската страна от Русия през 2015 г.

16:11 | 17.11.21 г.

Изображенията на мигранти, достигнали беларуските гранични зони с Полша и Литва, предизвикаха вот на недоверие срещу правителството на Финландия, предава Bloomberg.

Повечето от представителите на опозицията в страната внесоха вот на недоверие срещу коалиционното правителство на министър-председателя Санна Марин във вторник. Те заявяват, че страната, която има 1300-км граница с Русия, основен съюзник на Беларус, не е достатъчно подготвена да се противопостави на хибридна атака под формата на мигрантски потоци.

Финландия има опит с подобни потоци през 2015 г., когато повече от 30 000 мигранти от Азия и Близкия изток внезапно пристигнаха на границата на страната с Русия, търсейки убежище. След това служителите стигнаха до заключението, че преминаванията вероятно са част от хибридна атака, организирана в Москва.

Финландската опозиция предлага промяна на законодателството, която ще позволи на правителството да спре да приема молби за убежище в случай на масово влизане, за да защити националната сигурност.

Вотът на недоверие е често срещан начин за форсиране на дебат във финландския парламент. Правителството на Санна Марин вече премина през седем такива вота, откакто пое властта преди по-малко от две години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:56 | 12.09.22 г.
fallback