Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард се противопостави на пазарните залози, че неочакваната инфлация ще принуди банката да повиши основните лихви още следващата година, потвърждавайки позицията, че ценовият натиск ще се облекчи дотогава, съобщава Ройтерс.
На фона на централните банки в други страни, които сигнализират, че вървят към затягане на паричната политика, Лагард заяви, че управителният съвет на ЕЦБ е направил задълбочена оценка на позицията си, но е заключил, че тя все пак е правилна.
Темата доминираше политическия дебат, каза тя на пресконференция: „Говорихме за инфлация, инфлация, инфлация“.
Лагард посочи по-високите енергийни цени, международното разминаване между възстановяващото се търсене и предлагане и еднократните базови ефекти, например края на облекченията в данъка върху продажбите в Германия, като трите основни фактора, които временно ускоряват инфлацията в еврозоната.
„Макар че на инфлацията ще ѝ отнеме повече време да се забави спрямо предишните прогнози, очакваме тези фактори да се облекчат през следващата година. Продължаваме да виждаме инфлация в средносрочен план от под нашата цел от 2%“, каза тя.
По повод насоките на ЕЦБ, според които лихвените проценти няма да бъдат увеличени, докато инфлацията не се върне обратно към целта до средата на прогнозирания период и не се задържи там, тя добави: „Очевидно според сегашния анализ [тези условия] не са изпълнени и със сигурност няма да са в близко бъдеще“.
ЕЦБ от дълго време твърди, че текущият ръст на цените е временен и че основният инфлационен натиск е достатъчно слаб, за да няма нужда от подкрепа от банката през следващите години.
Инфлационните очаквания на домакинствата обаче в момента бързо растат, а инвеститорите се съмняват в тази позиция, залагайки в цените повишение на лихвите до края на следващата година и отваряйки сериозна пропаст между насоките на ЕЦБ и пазарните очаквания.
Засилвайки натиска, потребителските цени в Германия са се повишили с повече от очакваното 4,6% през октомври, показаха данни от четвъртък, което отразява нарастващия ценови натиск в най-голямата икономика на Европа.
По-рано днес ЕЦБ потвърди плановете си да продължи изкупуването на облигации, за да задържи разходите по заемите близо до рекордно ниските им нива и обеща да поддържа ниски лихвените проценти през следващите години.