fallback

Фон дер Лайен: Време е водородът да излезе от лабораториите и да влезе в живота ни

ЕС внася почти 100% от петрола и природния газ, който потребява, и 44% от въглищата, което води до сериозна зависимост

16:14 | 25.10.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водородът е един от важните елементи в стратегията за позеленяването на европейската икономика и плановете са той да помогне за намаляването на емисиите от едни от най-замърсяващите индустрии - производството на стомана, алуминий, както и от тежкотоварния транспорт.

По тази причина и плановете на ЕК са до 2030 година в общността да бъдат произвеждани по 10 млн. тона зелен водород годишно. "Крайно време е да преместим технологиите за производство на водород от лабораториите до индустрията и ежедневието на хората", коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на Европейската седмица за устойчива енергетика.

Тя даде за пример проекта Green Hysland на остров Майорка. Това е първият водороден хъб на европейски остров и идеята е да произвежда 300 тона зелен водород годишно, който се използва като гориво за автобуси или автомобили под наем, както и за отопление на обществени сгради.

В речта си пред участниците тя отбеляза, че благодарение на Зелената сделка на ЕС борбата с климатичните промени е възможност за икономиката ни и допълни, че климатът не може да чака. Това е причината и ЕС да предприема своите действия за зеления преход.

Последните дни са доказателство, че ЕС трябва да намали своята зависимост от изкопаемите горива.

В ЕС направихме най-активните действия за намаляване на въглеродните емисии, сложихме цена на замърсяването и ще гарантираме, че енергията, която използваме, е чиста, коментира още Фон дер Лайен, цитирана от пресцентъра на ЕК.

Енергийната система емитира около 75% от емисиите на ЕС, затова е от ключово значение за декарбонизацията на енергийния микс. "Добрата новина е, че сме напът да постигнем това - през 2020 година електроенергията, произведена от възобновяеми източници надхвърля тази, произведена от изкопаеми горива", отчете още председателят на ЕК пред участниците във форума.

Но и Брюксел залага на ускоряване на усилията и затова поставената цел е 40% от потребяваната енергия в ЕС да идва от зелени източници. Урсула фон дер Лайен подсказа по време на своята реч, че ЕК ще предложи и цели за енергийната ефективност, която също е част от плановете за зелен преход.

Страните от ЕС внасят 97% от петрола, който потребяват, 44% от въглищата и 90% от природния газ. Това преви европейската икономика изключително уязвима на ценовите флуктуации на енергийния пазар. В същото време цените на възобновяемите източници намаляват през последните години.

Европейската седмица за устойчива енергия се провежда дни преди началото на конференцията COP26, на която се очаква да бъдат потвърдени ангажиментите по Парижкото споразумение, както и да бъде отчетен напредъка по тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:58 | 14.09.22 г.
fallback