Русия все повече се притеснява, че растящите цени на газа рискуват да застрашат търсенето на най-големия ѝ износен пазар, снимка Bloomberg.
„Такава ситуация, в крайна сметка, води до по-ниско потребление и това ще се отрази на нашите производители, включително на „Газпром“, каза президентът Владимир Путин на среща на правителството в сряда, излъчено по телевизията. „Затова нямаме интерес от безкраен ръст на енергийните цени, включително на газа“, допълни той.
Бенчмарковите цени на газа в Европа – основният пазар на руския износ, достигнаха рекордни стойности през последните седмици на фона на недостиг на доставките заради ограничен капацитет и конкуренция с Азия за втечнено „синьо гориво“.
Путин и други високопоставени държавни представители се опитват да повлияят с думи на пазара в опит да ограничат поскъпването и волатилността. Досега обаче Русия не е изпратила значителни допълнителни обеми към европейския спот пазар, за да се облекчи ситуацията с довода, че първо трябва да подсигури собствените си резерви преди началото на зимата.
Износът на „Газпром“ за Европа е по-нисък на годишна база от края на август насам, като някои държавни представители на континента обвиняват руския производител за кризата. Според тях допълнителните доставки умишлено са били забавяни. От своя страна компанията заяви, че изпраща горивото заявките от дългосрочни клиенти и водещи компании за комунални услуги в региона, потвърждавайки, че те не търсят по-големи количества заради високите цени.
В момента Русия приключва запълването на своите резерви в подготовка за зимата, като към момента 97% от планираните обеми са запълнени, заяви енергийният министър Николай Шулганов по време на правителствената среща.
„Нагнетяването ще бъде завършено на 100% до 1 ноември“, каза той, повтаряйки по-ранна прогноза на „Газпром“. Тази година производителят се стреми да запълни резервите на страната до рекордните 72,6 млрд. куб. м или дори повече.
Европейският пазар следи отблизо темпа на нагнетяване на руските резерви, тъй като той може да зададе времевата рамка за пристигането на допълнителни количества газ след края на руската кампания. „Газпром“ може да поднови краткосрочните си доставки за износ щом запълни своите резерви, каза миналата седмица вицепремиерът Александър Новак. В крайна сметка крайното решение е на руския производител, който ще трябва да вземе предвид местното снабдяване, търсенето и заявките от клиентите.
В същото време Русия очаква рекордно потребление на газ у дома тази година, като за сегашния отоплителен сезон се очаква енергийното търсене да е с около 3% над това през 2020 г. Като се има предвид завишеното търсене у дома, „Газпром“ може и да няма достатъчно допълнителни количества за Европа, предупреждават от BCS Global Markets.