За десет години, в периода 2010-2020 година, средната възраст в България се увеличава с повече от две години, сочат данни на Евростат. Според тях средната възраст в България през миналата година е 44,8 години, докато през 2010 година е била 42,2 години.
Това е над средното ниво за ЕС - 43,9 години. Тенденцията за застаряване на общността обаче е факт - от 2001 година насам средната възраст се повишава с пет години. Много региони в ЕС вече са изправени пред предизвикателствата на застаряващото население, което се дължи на различни фактори, сред които миграцията на младите хора и ниското ниво на раждаемост.
Най-сериозно е положението в Германия и Италия. Четири от петте региона с най-висока средна възраст на населението са в Германия. Лидер в целия ЕС е Кемниц, където средната възраст на живеещите е 52 години.
Плътно след тях е италианският регион Лигурия със средна възраст 51,4 години.
На обратния полюс са два френски региона и един испански. Става дума обаче за отвъдморските територии на Франция - департаментите Майот и Френска Гвинея, където средната възраст е съответно 17,7 години и 26,1 години. Следва испанската автономна област Мелиля (разположена в Северна Африка) със средна възраст от 34,4 години.
Като цяло най-младо е населението на Кипър, Ирландия, Люксембург и Малта.
У нас най-застаряващият регион е Северозападният, където живеещите са със средна възраст от 48,9 години, а най-"младият" е Югозападният с 42,8 години средна възраст на населението.
Тенденцията в ЕС е столичните региони да регистрират по-ниска средна възраст, посочва още Евростат.