Белгия обмисля реформа на пазара на труда, предвиждаща четиридневна работна седмица, става ясно от публикация на европейското издание Politco. Това обаче не означава намаление на работните часове за седмицата - те ще останат 38 часа седмично, или по 9 и 1/2 часа на ден.
Според представители на Министерството на икономиката и труда целта на мярката е по-голяма гъвкавост при организиране на работния процес. "Кризата с коронавируса промени радикално начина, по който работим", коментира говорител на институцията.
Подкрепата за идеята расте и вече има съгласие между седемте партии, които образуват управляващата коалиция в Белгия. Вероятно предложението ще бъде официализирано до дни, а след това ще бъде дискутирано със синдикатите и представителите на индустрията. Промяната трябва да бъде одобрена и от белгийския парламент и това може да отнеме шест месеца.
На този етап не се предвижда четиридневната работна седмица да бъде задължителна за служителите в Белгия.
Анализатори обаче критикуват предложението. Това е просто по-натоварен работен ден и работещите няма да усетят никаква полза за здравето си, коментира Уил Стронг, директор на британския мозъчен тръст Autonomy. Според него служителите така ще бъдат също толкова, ако не и повече, преуморени, а работоспособността им няма да се повиши кой знае колко, допълва Euronews.
Намаляването на работната седмица е тема, която се дискутира все повече през последните години. Широко проучване в Исландия в периода 2015-2019 година показва, че с намаляването на работната седмица, съответно придружено с намаляване на заплащането, работниците запазват същата продуктивност. Същевременно стресът е много по-малък, а случаите на професионално прегаряне (burnout) намаляват.
През март 2021 година испанското правителство също започна тестване на четиридневна работна седмица.