fallback

Могат ли въглеродните квоти да бъдат обвинявани за скъпия ток?

Европейският енергиен пазар страда от "зелената лудост", заявяват европейски депутати, но в ЕК са категорични - ВЕИ ще намали зависимостта ни

15:37 | 06.10.21 г. 3

През последните седмици цената на енергията в Европейския съюз (ЕС) е водеща тема за всички. Обясненията за растящите цени са много - бързото съживяване на икономиката, недостатъчни доставки и недостатъчни резерви на природен газ. Тези фактори предизвикват нестабилност на пазарите, а цените на енергията растат всеки ден.

Не един и двама анализатори коментират, че причината за това са европейските действия за опазване на климата - залагането на възобновяемите източници, производството от които обаче е нестабилно, и насърчаването на отказа от въглища и другите изкопаеми горива. Политиките по климата, които включват и квоти за емисиите, чиято цена расте, са наричани "зелена лудост" директно в пленарната зала на Европейския парламент (ЕП).

Българският евродепутат Ангел Джамбазки поиска по време на дебати в ЕП мораториум върху търговията с квоти и отказ от Зелената сделка. За него е грешка отказът от въглища и разчитането на вноса на природен газ.

От Европейската комисия (ЕК) обаче са категорични - може да звучи парадоксално, но именно ускоряването на зелените мерки ще успокои ситуацията. Зам.-председателят на комисията Франс Тимерманс, който отговаря за климата, е категоричен, че въглеродните квоти, макар и с рекордни цени, отговарят за най-много до 1/5 от поскъпването на електроенергията.

Преди началото на заседанието на министрите на околната среда в Люксембург Тимерманс обясни, че причината за рязкото увеличаване на цената са нормалните пазарни процеси - търсенето е най-високо за последните 25 години.

"Проблемът е навсякъде", каза той в изявление, предавано от видеоканала на ЕК.

Инвестициите в зелена енергия в дългосрочен план ще намалят нови пикове в цените на енергията, категорична е и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Преди началото на срещата на европейските лидери за Западните Балкани тя призна, че цената на природния газ в момента е невероятно висока. "Но цената на възобновяемите ресурси намалява през последните години и е стабилна", допълни още тя.

Според Фон дер Лайен инвестициите в зелена енергия в дългосрочен план ще намали и зависимостта на ЕС от вноса на природен газ - общността внася 90% от газа, който потребява.

Европа има достатъчно газ за зимата въпреки по-малките количества в газохранилищата, обясни пред Европейския парламент комисарят по енергетиката Кадри Симсон. ЕК обаче ще предприеме стъпки за промени, които включват общи схеми за съхранение и търговия със суровината. Европейските депутати препоръчаха още и общи покупки на природен газ, както ЕС направи с ваксините срещу коронавируса.

Дебатите в ЕП показаха, че и депутатите не са категорични какво е решението за енергийния сектор - част от групите критикуваха Зелената сделка, но според повечето представители на ЕП зелената политика на общността ще намали зависимостта от изкопаеми горива и ще намали цената на енергията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:37 | 13.09.22 г.
fallback