IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ердоган обърна гръб на Байдън, но заслужава ли си Путин?

Турският президент се „изниза“ от Сочи, след като стана ясно, че руският му колега няма да му даде това, което иска

10:54 | 05.10.21 г. 17
Автор - снимка
Създател
<p>
	Владимир Путин и Ердоган разговарят по време на авиошоу през 2019 г. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Владимир Путин и Ердоган разговарят по време на авиошоу през 2019 г. Снимка: Bloomberg LP

След фанфарите идва разочароващият край. Турският президент Реджеп Ердоган тихо се покри след срещата с руския си колега Владимир Путин миналата седмица. Нямаше дори официално изявление за това, което са обсъждали в Сочи.

Дискретното „изнизване“ определено е странно. Ердоган не е човек, който ще изпусне възможност да покаже международните си позиции, а тази среща бе определяна като най-важната между двамата от години, пише колумнистът на Bloomberg Боби Гош.

Срещата в Сочи трябваше да представлява следващата стъпка в отдалечаването на Турция от САЩ и задълбочаването на отношенията с Русия. Преди срещата си в черноморския курорт Ердоган открито коментираше липсата на разбирателство с президента Джо Байдън и по-общо влошаването на отношенията между двете държави. „Не мога да кажа честно, че има здравословен процес в турско-американските отношения“, каза той пред репортери по време на посещението си в Ню Йорк за Общото събрание на ООН.

В същото време обаче той коментира близките отношения между Анкара и Москва. По някои въпроси двамата не са на едно мнение – както за навлизането на Турция в руската сфера на интерес в арменско-азербайджанския конфликт, така и за руската намеса в турските интереси в Сирия и Либия, но тогава те уреждат различията в Сочи. „Разбира се, ще постигнем важно решение за турско-руските отношения“, коментира Ердоган.

Но съдейки по отношението и на двете страни след срещата важно решение не е било постигнато. Путин и Ердоган са се срещнали само в присъствието на преводачите си. Двамата са разговаряли три часа, което не е толкова много, като вземете предвид и времето за превода. Путин описа разговора като „полезен“, а Ердоган написа в Twitter, че е бил „продуктивен“.

Преведено от езика на дипломацията, това означава, че нищо по същество не е било постигнато на срещата.

Това обаче не е проблем за Путин. Руският президент получи повечето от нещата, които искаше от турския си колега. При управлението на Ердоган Турция се отдалечи от САЩ и НАТО – основните заплахи за сигурността на Москва, и стана по-зависима от Русия. Турската икономика работи на руски природен газ, а туристическата индустрия разчита все повече на руските гости.

По време на полета към дома Ердоган каза пред репортери, че е готов да купува повече руско военно оборудване, включително кораби, военни самолети и подводници, освен двете руски ядрени централи, които строи. Той също така потвърди и ангажимента си за придобиване на втора ракетна система С-400, което още повече ще подразни партньорите в НАТО и може да стане повод за нови американски санкции.

Всичко това е музика за ушите на Путин. Ердоган обаче не получи нищо от руския президент по две от най-належащите си притеснения – маневрите на Москва в Сирия и цената на газа. Турция е притеснена от скорошното ескалиране на руско-сирийската офанзива срещу Идлиб – последната крепост на бунтовниците, подкрепяни от Анкара.

Провинцията, която се намира на границата с Турция, е дом на 4 млн. души и правителството на Ердоган се страхува от нова бежанска вълна. Турция вече е страната с най-голяма концентрация на бежанци – над 3,7 млн. души, по данни на върховния комисариат за бежанците на ООН. Нарастващото негодувание на турците от присъствието на толкова много чужденци е политически риск за Ердоган, чийто рейтинг вече се свива на фона на недоволството от състоянието на икономиката.

Що се отнася до газа, Турция преговаря за доставките на 8 млн. куб. м от руската „Газпром“ и то в момент, когато цените растат драстично заради китайското търсене. С наближаването на зимата Анкара иска да сключи нов договор и се надява връзката на Ердоган с Путин да помогне за договаряне на по-изгодни условия.

Но в Сочи Путин каза само клишета за „доста успешното“ турско-руско сътрудничество в Сирия и Либия, без да дава никакви обещания за Идлиб. Той също така подчерта, че Турция може да се чувства „напълно уверена“ за доставките на руски газ, но отново не даде никакви уверения за цената.

Изгаряйки мостовете си със САЩ, Ердоган се надява на нещо повече от обикновени ласкателства от Путин. Но тяхната среща показа, че руският президент е поставил турския си колега точно там, където го иска. Не е изненада, че Ердоган се измъкна така от Сочи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:39 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 3
vzhekoff
преди 3 години
Докато пръдлеФ пща метеоризми, газът скочи до $1330. :)пръдлеф, ти си като колхозник -бригадир-политпросветник :)Добре, че си ти , да разберем истината :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 3 години
Какво още да иска ердо от путин? Застреляха руският посланик, свали руски самолет, турската армия влиза в Сирия когато си пожелае и стои колкото и е необходимо, турците превзеха Нагорни Карабах за Азербайджан, руснаците му построиха Син поток по който пристига руска газ с привързана към нефта цена и Турски по който цената е мъглява(вероятно е вързана и към спота) и ердо купува от този от който му е изгодно, строят му ядрена централа от която турците ще изкупуват електричеството по 12 центакоето вече е ниска цена, а след 5 години ще е нищожна и иска да натресе на путин да му строи още две централи, защото Китай и Япония се отказаха(що ли тъй?). И всичките тезии армагани само срещу 2 млрд с които закупи от русия едни ракети. путин не се ли усеща вече, че интереса клати феса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
doba
преди 3 години
Путин и руснацита спасиха живота на Ердо, ще преглътне проблемите в Нагорни Карабах и Сирия. И има един сериозен доставчик на газ. Стига да си плаща, разбира се :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 3
0pk
преди 3 години
Сериозно? Я обясни, какво щеше да се случи след убийстово на Ердо и последвалия вакуум във властта в разгара на бежанските истерии и война по тяната южна граница? Кого щеше да подкупва ЕС да не пуска бежанците през границата? Тука и сега утъпкаха пътеките за преминаване, смятай каква магистрала щяха да направят. Отделно всичките турци с български паспорти щяха рязко да си спомнят, че всъщност са българи, барабар с роднините си до 9-то коляно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
bgMan
преди 3 години
И жалко че руснаците се намесиха та Ердоган не е история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
0pk
преди 3 години
Ако не бяха ***, Ердо отдавна щеше да е само в учебниците по история :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
хихи ... от Обама насам всеки президент повтаря , не ставайте зависими от рассияните , ще ви изгърбят когато сметнат за необходимо ... :))) ... да са бъркали в преценката ... ?! ... бравос на зануленият и саша милер ... класика ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още