IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ердоган обърна гръб на Байдън, но заслужава ли си Путин?

Турският президент се „изниза“ от Сочи, след като стана ясно, че руският му колега няма да му даде това, което иска

10:54 | 05.10.21 г. 17
Автор - снимка
Създател
<p>
	Владимир Путин и Ердоган разговарят по време на авиошоу през 2019 г. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Владимир Путин и Ердоган разговарят по време на авиошоу през 2019 г. Снимка: Bloomberg LP

След фанфарите идва разочароващият край. Турският президент Реджеп Ердоган тихо се покри след срещата с руския си колега Владимир Путин миналата седмица. Нямаше дори официално изявление за това, което са обсъждали в Сочи.

Дискретното „изнизване“ определено е странно. Ердоган не е човек, който ще изпусне възможност да покаже международните си позиции, а тази среща бе определяна като най-важната между двамата от години, пише колумнистът на Bloomberg Боби Гош.

Срещата в Сочи трябваше да представлява следващата стъпка в отдалечаването на Турция от САЩ и задълбочаването на отношенията с Русия. Преди срещата си в черноморския курорт Ердоган открито коментираше липсата на разбирателство с президента Джо Байдън и по-общо влошаването на отношенията между двете държави. „Не мога да кажа честно, че има здравословен процес в турско-американските отношения“, каза той пред репортери по време на посещението си в Ню Йорк за Общото събрание на ООН.

В същото време обаче той коментира близките отношения между Анкара и Москва. По някои въпроси двамата не са на едно мнение – както за навлизането на Турция в руската сфера на интерес в арменско-азербайджанския конфликт, така и за руската намеса в турските интереси в Сирия и Либия, но тогава те уреждат различията в Сочи. „Разбира се, ще постигнем важно решение за турско-руските отношения“, коментира Ердоган.

Но съдейки по отношението и на двете страни след срещата важно решение не е било постигнато. Путин и Ердоган са се срещнали само в присъствието на преводачите си. Двамата са разговаряли три часа, което не е толкова много, като вземете предвид и времето за превода. Путин описа разговора като „полезен“, а Ердоган написа в Twitter, че е бил „продуктивен“.

Преведено от езика на дипломацията, това означава, че нищо по същество не е било постигнато на срещата.

Това обаче не е проблем за Путин. Руският президент получи повечето от нещата, които искаше от турския си колега. При управлението на Ердоган Турция се отдалечи от САЩ и НАТО – основните заплахи за сигурността на Москва, и стана по-зависима от Русия. Турската икономика работи на руски природен газ, а туристическата индустрия разчита все повече на руските гости.

По време на полета към дома Ердоган каза пред репортери, че е готов да купува повече руско военно оборудване, включително кораби, военни самолети и подводници, освен двете руски ядрени централи, които строи. Той също така потвърди и ангажимента си за придобиване на втора ракетна система С-400, което още повече ще подразни партньорите в НАТО и може да стане повод за нови американски санкции.

Всичко това е музика за ушите на Путин. Ердоган обаче не получи нищо от руския президент по две от най-належащите си притеснения – маневрите на Москва в Сирия и цената на газа. Турция е притеснена от скорошното ескалиране на руско-сирийската офанзива срещу Идлиб – последната крепост на бунтовниците, подкрепяни от Анкара.

Провинцията, която се намира на границата с Турция, е дом на 4 млн. души и правителството на Ердоган се страхува от нова бежанска вълна. Турция вече е страната с най-голяма концентрация на бежанци – над 3,7 млн. души, по данни на върховния комисариат за бежанците на ООН. Нарастващото негодувание на турците от присъствието на толкова много чужденци е политически риск за Ердоган, чийто рейтинг вече се свива на фона на недоволството от състоянието на икономиката.

Що се отнася до газа, Турция преговаря за доставките на 8 млн. куб. м от руската „Газпром“ и то в момент, когато цените растат драстично заради китайското търсене. С наближаването на зимата Анкара иска да сключи нов договор и се надява връзката на Ердоган с Путин да помогне за договаряне на по-изгодни условия.

Но в Сочи Путин каза само клишета за „доста успешното“ турско-руско сътрудничество в Сирия и Либия, без да дава никакви обещания за Идлиб. Той също така подчерта, че Турция може да се чувства „напълно уверена“ за доставките на руски газ, но отново не даде никакви уверения за цената.

Изгаряйки мостовете си със САЩ, Ердоган се надява на нещо повече от обикновени ласкателства от Путин. Но тяхната среща показа, че руският президент е поставил турския си колега точно там, където го иска. Не е изненада, че Ердоган се измъкна така от Сочи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:39 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 4 rate down comment 1
doba
преди 3 години
Зелков, види се си от 'правилната' страна на поскъпването. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
zelka007
преди 3 години
саша милер , 2011г - илядо зелени хартийки за илядо кубика е справедлива цена ... край на цитата ... :))) ... за какво да е виновен зануленият ... ?! ... че са постигнали пазарно господство (над 30% от пазарът) ... ?! или че след като са го постигнали си търсят цената дето са планирали да имат ... ?! ... според мен са си екстра рассияните ... Обама говореше за терминали за втечнен газ още от 2013г ако не се лъжа ... говореше за дългосрочни договори , за добиване на газ и от различни места освен рассия и арабският полуостров ... вовата се сдуши с оня новият арабски шейх напористият ... *** нъцки , никой не слуша . мен ме устройва екстра ситуацията ... очаквам да започне масов рев като изплющът парното и токът по справедливите рассийски цени . са започваш ли да вдяваш що е то пазар и има ли почва той у нас ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 2
deaf
преди 3 години
Носят се упорити слухове,че Ердоган е болен. Тежко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
0pk
преди 3 години
И затова е виновен Путин, не зеленяшките прстотии нал така, Зелка? :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 3
dakl
преди 3 години
Разликата в цените спот и по дългосрочен договор покозват само едно: Русия стриктно изпълнява договорните си задължения , а тези които се подчиниха на дириктивата на ЕС да преминат на цена спот сега просто духат супата. точно за това днес Германия плаща по 240 долара , а "хи5треците" като ББ и компания по 1200!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
от пазара по-убаво нема баце ... ей сега ще стане още по-убаво , като изплющът парното с 50% и токът на регулираният пазар с поне 50% ... бонбон ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 4
vzhekoff
преди 3 години
Хахаха, Oлuгофpeн, сериозно ли мислиш, че Газпром и руското посолство се занимават с едноклетъчни като теб :) хахахахаШu3о с мания за величие си ти :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 3 години
Този който плаща и на vzenkoff.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Каквае истината? Истината е че путин продава на немски и австрийски фирми по 240 $ за 1000 куб метра природен газ, а те на спота за 1300$. Реализират 500% печалба за сметка на мyжиcитe. Хубава истина. От газпром или руското посолство да ме опровергаят ако могат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
doba
преди 3 години
Много е важно, че от фиксирани цени БГ минахме на спотови такива преди няколко години. @КОЙ го подписа това Чудо?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още