Британски свиневъди предупредиха за криза със свинското месо, ако правителство не смекчи спешно острия недостиг на работници в кланиците и на месари, заради който близо 150 хил. свине остават в свинефермите, предава Ройтерс.
Комбинацията от Brexit и пандемията стана причина тази година за голям недостиг на работна ръка в британската икономика, а липсата на шофьори нарушава доставките на гориво и на хранителни стоки в супермаркетите.
В хранителния сектор напускането на работници от Източна Европа след смекчаването на блокадите заради COVID-19 принуди много свинеферми да се борят за оцеляването си и в петък те призоваха търговците на дребно да не се насочват към по-евтиното свинско месо от ЕС.
Националната асоциация на свиневъдите съобщи, че индустрията увеличава заплатите и опитва да обучава хора и да засили автоматизацията, за да разреши проблемите в сектор, който винаги е изпитвал недостиг на работна ръка. В същото време обаче фермерите са изправени пред остър недостиг на месари и касапи, в резултат на който близо 150 хил. свине, които вече е трябвало да бъдат заколени, остават във фермите.
Заплахата от масово клане на свине съживи спомените от кризата с шапа във Великобритания през 2001 г., когато шест милиона свине, говеда и овце бяха заколени, а месеци наред телевизиите излъчваха кадри на горящи животински трупове.
Британската асоциация, която призова правителството да смекчи правилата за имиграция за шест до девет месеца, за да помогне на индустрията, съобщи, че разговорите с правителството са стигнали до задънена улица.
„Всеки ден получавам обаждания от фермери от цялата страна, които са в опасно положение, при което просто имат твърде много свине във фермата си“, казва Роб Мутимър, председател на асоциацията и фермер от Норфолк.
Той допълва, че индустрията винаги е знаела, че ще изгуби работници от Европа, след като Великобритания гласува за излизане от ЕС, но отмяната на ограниченията за пътуване заради COVID-19 по-рано тази година е накарала мнозина, които не са се прибирали у дома от 18 месеца, да напуснат масово.
„Целият хранителен сектор просто не може да се справи с толкова голяма загуба на работна ръка в краткосрочен план“, казва Мутимър.
„Да, индустрията трябва да обучи англичани и да стане по-автоматизирана, знаем това и то се случва, има големи инвестиции във фермите за намаляване на зависимостта от чуждестранна работна ръка“, допълва той.
Мутимър отбелязва, че някои ферми увеличават заплатите с 15% и опитват да инвестират повече в технологии, след като осъзнават факта, че индустрията е разчитала твърде дълго на евтина работна ръка. Засега обаче те се нуждаят от подкрепата на правителството и на търговците на дребно, които трябва да продължат да купуват.
Натискът се засилва и от увеличаването на собствените разходи на фермите за изхранване на животните с 35% миналата година.
„Това унищожава финансите ми, защото разходите за изхранване на допълнителните свине са ужасяващи, паричните потоци заради липсата на достатъчно продажби на свине са ужасяващи и на всичкото отгоре свинете са в позиция, при която вече не носят пари“, отбелязва Мутимър.