Френският президент Еманюел Макрон ще върне посланика си в САЩ следващата седмица, след като президентът Джо Байдън се съгласи, че консултирането на Франция преди обявяването на отбранителния пакт с Австралия е можело да предотврати дипломатически спор, съобщиха двете страни, цитирани от Ройтерс.
Миналата седмица Франция повика посланиците си от САЩ и Австралия и обвини Байдън, че ѝ е нанесъл удар с нож в гърба, след като Австралия се отказа от отбранителен договор на стойност 40 млрд. долара с Париж за покупката на подводници и избра вместо това американски.
Французите поискаха също срещата на високо равнище между САЩ и ЕС, планирана за следващата седмица, да бъде отложена. Съдбата на срещата не беше спомената в комюникето, отбелязва Bloomberg.
В телефонен разговор в сряда Макрон и Байдън се съгласиха да започнат задълбочени консултации за възстановяване на доверието, съобщиха канцеларията на Макрон и Белият дом в съвместно комюнике. Макрон и Байдън ще се срещнат в Европа в края на октомври.
„Двамата лидери се съгласиха, че от полза за създалата се ситуация щяха да бъдат открити консултации сред съюзниците по въпроси от стратегически интерес за Франция и европейските ни партньори“, се казва в комюникето. „Президентът Байдън изрази продължаващия си ангажимент в тази насока“, се допълва в него.
Вашингтон също така се е ангажирал да засили подкрепата си за контратерористични мисии, ръководени от европейски страни в африканската област Сахел, съобщи канцеларията на Макрон.
САЩ „признават значението на по-силната и с по-големи възможности европейска отбрана, която допринася положително за трансатлантическата и глобална сигурност и допълва НАТО“, се казва в комюникето.
Докато Байдън опитва да успокои отношенията с Франция, британският премиер Борис Джонсън каза на Париж да преодолее случката. „Мисля, че е време някои от най-скъпите ни приятели по света да се стегнат и да ме оставят на мира“, каза Джонсън пред репортери във Вашингтон в сряда.
Сделката за подводниците е част от ново партньорство в областта на сигурността между САЩ, Австралия и Великобритания в Индо-Тихоокеанскя регион. Премиерът на Австралия Скот Морисън и на Великобритания Борис Джонсън се присъединиха към Байдън при виртуалното обявяване на партньорството миналата седмица.
Лидерите заявиха, че отбранителният пакт ще цели да засили стабилността в Индо-Тихоокеанския регион на фона на разширяването на военната мощ и влиянието на Китай. Сделката за подводниците ще позволи на военноморския флот на Австралия да помага за противодействие на китайски плавателни съдове с ядрени двигатели, припомня CNBC.