Европейските борси завършиха сесията в петък предимно със спад, като не успяха да задържат ръстовете по-рано през деня, а трейдърите бяха под влиянието на притесненията от растящата инфлация и действията на централната банка, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 е надолу с 0,3%, след като се повиши по-рано през деня. Бенчмаркът приключи и седмицата на червена територия, като записа спад от 1,2%. Секторът на комуналните услуги поведе загубите в петък с понижение от 1,3%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 единствен от основните индекси в Европа успя да изплува на зелена територия с минимален ръст от 0,07% до ниво от 7029,2 пункта. Германският DAX се понижи с 0,09% до 15 609,81 пункта. Френският CAC 40 отписа 0,31% от стойността си и приключи седмицата на ниво от 6663,77 пункта.
Основните индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион се повишиха в петък, след като листнатите в Хонконг компании, засегнати от регулаторните ограничения в Китай, се възстановиха. Това се случи, след като стана ясно, че потенциални нови действия на властите в Пекин срещу хазартни компании няма да са толкова сурови, колкото беше обявено първоначално.
На Wall Street основните индекси започват с понижение за пети пореден ден, а трейдърите са под влиянието на нови данни за инфлацията. В САЩ августовските цени на производител отбелязаха ръст от 8,3% на годишна база, най-голямото повишение от началото на воденето на статистика през 2010 г. По-важният индекс на потребителските цени за август ще бъде публикуван във вторник.
В същото време германските министерства на финансите и правосъдието бяха обискирани в четвъртък заради разследване срещу агенцията за борба с прането на пари на правителството, показвайки пропуските в борбата с финансовите престъпления в най-голямата икономика в Европа.
В макроикономически план британската икономика е нараснала само с 0,1% през юли, показаха официални данни, публикувани в петък. Това се случва на фона на разпространението на делта варианта на коронавируса, което забавя икономическата дейност след смекчаването на мерките за блокада.
Окончателният хармонизиран индекс на потребителските цени в Германия е нараснал с 0,1% на месечна база през август и с 3,4% на годишна основа.
На корпоративния фронт книжата на френската IT компания Atos поскъпнаха с 5,8% и се изстреляха на върха на Stoxx 600.
На дъното на индекса цената на акциите на френската петролна компания Rubis се понижи с 8%, след като проблемите с Карибския регион натежаха на иначе подобряващите се финансови резултати за първото полугодие.