Рекордно е производството на електроенергия от слънцето през юни и юли в страните от ЕС, сочат данните на Ember, цитирани от Ройтерс. Соларните централи държат дял от 10% от цялото производство на електроенергия на общността.
През двата летни месеца 27-те държави от общността са генерирали общо 39 тераватчаса електроенергия от слънцето. За сравнение за същия период на 2018 година са били произведени 10,8 тераватчаса от соларните централи.
ЕС постави за цел възобновяемите енергийни източници, от които част са и соларните централи, да произвеждат 40% от потребяваната в общността електроенергия до 2030 година. През 2019 година този дял е 20%.
Въпреки рекордното производство соларната енергия се развива твърде бавно в Европа, посочват от екологичната организация. Соларните централи още не могат да изпреварят въглищните мощности, които са осигурили 14% от общата електроенергия, потребена в общността през юни и юли.
Национални рекорди поставят и седем държави от общността, сред които Испания и Германия, показват още данните. Реално Германия е сред най-големите производители на соларна енергия - с между 11,5 тераватчаса и 13,4 тераватчаса произведена електроенергия, която достига дял от около 17% от общото производство през това лято.
Испания пък удвоява производството спрямо 2018 година. През юни и юли в страната са произведени 6,4 тераватчаса, спрямо 3,1 тераватчаса преди три години. Това представлява 16% от общото производство на електроенергия в Испания през тези два летни месеца.
Третият по големина производител на електроенергия от слънцето е Италия, но през годините секторът не се развива особено - от 5,7 тераватчаса през лятото на 2018 година до 6 тераватчаса през тази година.
Съществено обаче се увеличава произведената соларна енергия в Нидерландия - от 1,1 тераватчаса до 3,2 тераватчаса и соларната електроенергия вече заема дял от 17% от енергийния микс на страната.