fallback

Д-р А. Илиев: Трябва да се мисли за задължително ваксиниране на определени групи

Не можем да си позволим критични сектори като полиция, администрация, лекари и учители да отпаднат, посочи специалистът по безопасност на ваксините

14:10 | 11.08.21 г. 14

„До момента винаги съм се въздържал от препоръки относно задължителното ваксиниране. Но през последните месеци по време на дискусии в Швейцария и Германия се поставя на дневен ред фактът, че не можем да си позволим критични сектори като полиция и противопожарна охрана, държавна администрация, лекари, учители да бъдат в състояние да отпаднат“, посочи той. 

Друга тема от разговора с д-р Аспарух Илиев беше свързана с критериите, по които може да се определи дали човек има нужда от трета бустерна ваксина.

"Решението трябва да се взима на база на епидемиологични данни. В момента, в който се забележи, че кривата на заболяването между ваксинираните започва да расте, това означава, че започваме да изчерпваме ефективността на ваксините. Моята молба е да изчакаме да получим зелена светлина от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), която ще препоръча оптималния прозорец за поставяне на трета бустерна доза", съветва експертът.

Д-р Илиев съобщи, че в Германия хората, които са преболедували вируса, имат право шест месеца да пътуват без ваксинация, след което се разчита те да се ваксинират.

„Моята препоръка, както и тази на научните дружества, е да се ваксинираме след преболедуване независимо колко добър е имунитетът“, коментира той.

От думите му стана ясно, че смесването на векторни с РНК ваксини при поставяне третата доза е добре за имунитета ни, като го стимулира допълнително.

"Смятам, че това е един много добър вариант, ако човек се чувства несигурен. При производителите на ваксини има много малки разлики в точната информация относно шипчестия протеин вътре. Дори минималните разлики от едната до другата ваксина правят имунната ни система по-добре тренирана", категоричен е д-р Аспарух Илиев.

Той е на мнение, че ваксинирането на бременни и кърмещи, както и на деца над 12-годишна възраст, не крие рискове.

"Изследвания са проведени с почти всички ваксини, но това, което имаме като информация, е основно от РНК ваксините. При кърмещи жени използването им не води до отделяне на РНК компоненти на ваксината в млякото. Могат да попаднат антитела от майката към бебето, което е хубаво за него. По отношение на бременните клиничните тестове показват, че след ваксинацията не се наблюдават отклонения в посока стерилитет“, информира експертът.

Той е убеден, че ваксинацията на деца над 12-годишна възраст е необходима.

„Те могат да преболедуват вируса нелеко и са преносители. При РНК ваксините при един много малък процент, основно при момчетата, може да има един страничен ефект, който е преходен и минава без усложнения. Той е свързан с възпаление на сърдечни мускули, като случаите са 1 към 50 хиляди до 200 хиляди. Това усложнение настъпва след втората доза след 5-8 дни“, разкри специалистът.

Д-р Илиев каза, че въпреки проучванията, че ваксината на Астра Зенека има по-ниска ефективност в сравнение с тази на Пфайзер, резултатите във Великобритания показват, че и двете са почти идентично ефективни.

"Агенцията на общественото здраве във Великобритания анализира всички хора в държавата – всеки човек, който постъпи в болница или отиде на лекар, като данните му автоматично се съпоставят с поставената му ваксина. Ефективността срещу тежко заболяване и постъпване в болница е над 90%, както за Астра Зенека, така и за Пфайзер", докато защитата от леко заболяване и при двете ваксини е до 75%“, разкри данни от научните изследвания д-р Илиев.

Той коментира и темата за ниския процент ваксинирани в България.

"Големият проблем в България започна с миналогодишната кампания на кабинета Борисов, когато с така наречения Национален оперативен щаб, която беше една много добра структура само по себе си, се създаде тежка ситуация на страх. Чрез пресконференциите в 12 часа, ежедневното присъствие създаде у хората очакване на наближаващ Армагедон, смята д-р Аспарух Илиев и подчерта, че когато това не се случи, доверието към мерките и кабинета на Борисов се срина. – Това доведе до неблагоприятна ситуация, при която обществото загуби доверие в това, което му се казва. Завъртя се порочно колело, което е много трудно да бъде спряно.“

Какво знаем за новите мутации на SARS-Cov-2 и ефективността на ваксините? Какви са целите на дезинформационната война? Какви са прогнозите за България на прага на четвърта пандемична вълна?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:14 | 14.09.22 г.
fallback