fallback

В Германия се появяват намеци за ограничения за неваксинираните срещу COVID

Сред маратон от преговори и обсъждания френският парламент одобри задължителна ваксина за медиците

11:12 | 26.07.21 г. 17

Германците, които не са ваксинирани срещу коронавируса, могат да се изправят пред редица ограничения, намеква шефът на кабинета на канцлера Ангела Меркел - Хелге Браун, пише Ройтерс. В интервю за Bild am Sonntag той изразява притесненията си за ръста на делта варианта на вируса.

Браун изчислява, че при около 100 хил. новозаразени на ден ще има хаос в икономиката, тъй като много хора ще бъдат под карантина. Затова и призивите са за увеличаване на нивото на ваксинации, а за неваксинираните може да има и рестрикции.

Коментарите на Браун обаче вече са критикувани от редица политици в Германия, включително и от Армин Лашет, който е сочен за наследника на Ангела Меркел. "Не вярвам в задължителната ваксина или оказването на непряк натиск върху хората", казва той пред ZDF. За Лашет действащите в момента правила хората да доказват статуса си по отношение на коронавируса - ваксинирани, преболедували или с отрицателен тест, са "добър принцип".

След известно затишие случаите на коронавируса в Германия отново тръгнаха стръмно нагоре в началото на юли. Причината е широкото разпространение на делта варианта. Активните случаи в страната са вече 3,76 млн. души, показват изчисленията на института "Роберт Кох". Седемдневната заразяемост на 100 хил. души се повишава с 13,8%.

Около 60% от германците имат поне една доза ваксина срещу коронавируса, а 48% са завършили своя ваксинационен курс. Още от самото начало канцлерът Ангела Меркел заяви категорично, че няма да има задължителна ваксинация в страната.

В други европейски държави обаче вече има задължителни ваксини за някои специфични професии. В Гърция например до началото на септември всички работещи в болниците и социалните домове трябва да имат поне една доза поставена ваксина, а след това те трябва да завършат курса си или да излязат в неплатен отпуск.

Нещо повече - в края на миналата седмица гръцкият парламент даде правото на здравния министър да определя нови икономически сфери, където ваксинацията да бъде задължителна, спрямо развитието на пандемията. В южната ни съседка 90% от лекарите са ваксинирани. 52% от гърците вече имат поставена една доза, а пълния курс са завършили 44% от хората.

След маратон от преговори и дискусии с решение на френския парламент в ранните часове на 26 юли в страната ваксинацията за медиците вече е задължителна. С промените в законодателството се въвеждат и т.нар. "здравни паспорти", с които се посещават ресторанти и други обществени места на закрито, посочва АР.

Тези мерки са съпътствани от протести, но властите са категорични, че са необходими на прага на четвъртата вълна на коронавируса.

АР посочва още, че голяма част от медиците във Франция вече са ваксинирани - по данни към юни 72,2% от лекарите са вече с първа доза, но част от съсловието отказва категорично да си постави от препарата срещу коронавируса - около половината от медицинските сестри например са с поставена доза.

Според агенцията нежелаещите да се ваксинират са основно нискоквалифицираните работници в обществените болници и причината е слабата интеракция между работещите на различните нива в болничните заведения. Така сред част от персонала се разпространяват множество митове за ваксините, сред които и че те не са тествани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:45 | 13.09.22 г.
fallback