fallback

Лобисти засилват натиска ЕС да признае природния газ за устойчиво гориво

В периода януари 2020 година - май 2021 година лобистите са имали 323 срещи с европейските чиновници, което прави средно по 19 срещи на месец

10:59 | 22.07.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Лобистки организации, свързани с интересите на газовата индустрия, увеличават срещите си с представители на европейските институции, показват данни на регистъра за прозрачност на ЕС, анализирани от Reclaim Finance.

В периода януари 2020 година - май 2021 година лобистите са имали 323 срещи с европейските чиновници. За сравнение през януари 2018 година - юли 2020 година срещите са били 295. Според неправителствената организация това означава нарастващ натиск от страна на лобистките организации, провеждали средно по 19 срещи на месец в Брюксел, пише Ройтерс.

В предишния период срещите са били по средно 9,5 на месец.

От проведените 323 срещи 27 са отбелязани специално като свързани с таксономията, тоест финансирането на устойчиви проекти.

Реално причината за тези срещи е нерешителността на Европейската комисия (ЕК) по отношение на природния газ. Комисията още не може да каже категорично да или не на горивото като част от екологичните цели, които си поставя общността.

Много държави в ЕС настояват газът да бъде признат за "преходно гориво", чрез което да бъдат заместени въглищата. Това означава и ЕК да допусне финансиране на подобни проекти със средства от европейския бюджет - нещо, което заявките засега забраняват.

Природният газ не е беземитентен източник на енергия, но замърсява по-малко спрямо останалите изкопаеми горива - въглища и петрол. В Източна Европа той е сочен като моста към енергийния преход. Включително и България вижда в газа заместник на горивата - в Плана за възстановяване, изготвен от служебния кабинет, е подкрепен проект за газификация на част от блоковете в държавната ТЕЦ "Марица Изток 2". За целта ще бъдат отделени около 1 млрд. лева.

Учени обаче коментират, че газът трябва да бъде допуснат като компромисен вариант, само ако покрива екологични стандарти, които обаче в момента нито една газова централа не покрива, посочва още Ройтерс.

Годишно лобистите в ЕС са похарчили за своята дейност между 64,9 млн. и 78,4 млн. евро, показват още регистрите на общността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:08 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още