fallback

ЕЦБ направи първата си голяма стъпка към дигиталните пари

Банката започва проучвателна фаза, която може да доведе до издаване на виртуални пари още в средата на десетилетието

15:45 | 14.07.21 г.
Автор - снимка
Създател

Европейската централна банка (ЕЦБ) направи голяма стъпка към дигиталното евро в сряда, одобрявайки започването на т. нар. „проучвателна фаза“, която може да доведе до въвеждането на виртуалните пари още към средата на десетилетието.

Следващият етап ще продължи 24 месеца и неговата цел е да бъде отговорено на ключови проблеми по дизайна и разпределението, се казва в позиция на ЕЦБ.

„Дизайнът на новата валута ще е основан на предпочитанията на потребителите и технологичното мнение на търговци и посредници“, посочват от банката.

По време на проучвателната фаза ще бъдат формирани фокус групи, ще се направят прототипи и концепции, уточняват от ЕЦБ. Също така ще се разглеждат възможните случаи, в които дигиталното евро би било приоритетно за изпълнение на целите си: безрискова, достъпна и ефективна форма на дигитални пари на централна банка.

Резултатът от завършването на фазата „няма да предреши каквото и да е било бъдещо решение за възможното издаване на дигитално евро, което ще бъде взето по-късно. Във всеки случай дигиталното евро ще допълва парите, няма да ги замества“, посочва се в текста.

„Нашата работа цели да гарантира, че в дигиталния век гражданите и фирмите ще продължат да имат достъп до най-сигурната форма на парите, парите на централните банки“, коментира управителят на ЕЦБ Кристин Лагард.

Тя неведнъж е изразявала ентусиазма си за виртуалните пари, като ЕЦБ вече предупреди, че провалът в издаването им може да застраши паричната автономия на блока на фона на настъпващите чуждестранни технологични гиганти във финансовия сектор.

Ако ЕЦБ все пак започне да издава виртуални пари, то най-вероятно ще е след Китай, където в някои градове вече се провеждат тестове. Някои източнокарибски острови с обща централна банка, сред които Гренада и Сейнт Китс и Невис, също имат свои версии. Възможни варианти за развитие в тази посока разглеждат и Федералният резерв, и Английската централна банка.

„Минаха девет месеца, откакто публикувахме нашия доклад за дигиталното евро. През това време направихме допълнителни анализи, потърсихме приноса на граждани и професионалисти и извършихме някои експерименти с окуражителни резултати“, посочи още Лагард в публикуваната позиция на централната банка.

„Всичко това ни накара да вземем решение да включим на следваща предавка и да започнем проекта за дигиталното евро“, допълва тя.

От ЕЦБ посочват, че според експериментите, проведени досега, основната инфраструктура на дигиталното евро ще е съобразена с околната среда, използвайки „незначително“ количество енергия в сравнение с криптоактиви като биткойна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:13 | 13.09.22 г.
fallback