fallback

Вариантът делта поставя ЕС пред дилема за задължителната ваксинация

Италия, Франция и Гърция въведоха задължителна ваксинация в здравния сектор и за получаване на определени услуги

14:10 | 14.07.21 г. 34

Хиляди граждани на Франция побързаха да си запазят час за ваксинация срещу Covid-19, след като президентът Еманюел Макрон предупреди, че на неваксинираните хора ще бъде отказан достъп до различни събития, места и в много случаи и до работа.

Макрон обяви в понеделник вечерта, че ваксините ще станат задължителни за здравните и медицинските работници. Тези, които откажат да получат ваксина до средата на септември, ще бъдат глобени, пише онлайн изданието EUObserver.com.

Той каза още, че от началото на август ще се изисква здравна карта (доказваща ваксинационен статус или скорошен отрицателен тест) за присъствие на фестивали и кинопрожекции, посещение на кафенета, ресторанти, болници, за пътуване с влак и самолет.

"Ако не предприемем действия днес, броят на случаите ще продължи да нараства рязко и неизбежно ще доведе до засилени хоспитализации от месец август", каза Макрон в телевизионно обръщение към нацията.

След това обявление повече от 1 милион французи си запазиха час за ваксинация.

По същия начин Гърция обяви, че ваксините ще бъдат задължителни за персонала на домовете за възрастни хора и здравните работници. Тези, които откажат ваксина, може да бъдат уволнени.

Неваксинирани няма да имат право да посещават кафенета и ресторанти на закрито, кина и други затворени помещения.

"Страната няма да спре отново заради някои," каза премиерът Кириакос Мицотакис.

По-рано тази година Италия стана първата държава от ЕС, която направи ваксинацията срещу Covid-19 задължителна за здравните работници, след като бяха открити няколко малки огнища в болници, където персоналът е отказал ваксинация.

От своя страна германският канцлер Ангела Меркел заяви във вторник, че ваксинацията в Германия ще остане доброволна, като заяви, че принуждаването на хората да приемат ваксина може да подкопае доверието към ваксините.

Тя обаче предупреди гражданите, че ваксинацията трябва да се разпространи преди премахването на ограниченията, тъй като правителството иска да предотврати поредното блокиране през есента.

"Колкото повече хора са ваксинирани, толкова по-свободни ще бъдем всички отново", коментира канцлерът.

Най-малко 85 процента от хората сред възрастовата група от 12 до 59 години и 90 процента от тези над 60 години трябва да се ваксинират, за да се справи Германия с с вариантите и разпространението на вируса, казва Меркел.

За разлика от това, британското правителство потвърди в понеделник решението си да отмени всички ограничения от 19 юли. Този ден премиерът на страната Борис Джонсън определи като "Ден на свободата" - въпреки нарастването на случаите в страната.

Работата от разстояние, носенето на маски и социалната дистанция ще станат доброволни, докато всички видове бизнес ще могат да се отварят без ограничения на капацитета. В момента почти 70% от възрастните британци са напълно ваксинирани.

Европейската комисия (ЕК) избягва да се позиционира в подкрепа или против задължителна ваксинация, като се аргументира, че кампаниите за ваксиниране са национална компетентност. Резолюция на Съвета на Европа, приета от неговите 47 членове (включително 27-те държави от ЕС) през януари, гласи, че ваксинацията не трябва да бъде задължителна и никой не трябва да бъде дискриминиран, че не е ваксиниран.

В резолюцията базираният в Страсбург контролен орган призовава ЕС да "гарантира, че гражданите са информирани, че ваксинацията не е задължителна и че никой не е подложен на политически, социален или друг натиск да бъде ваксиниран, ако не желае да го направи".

Очаква се вариантът делта, открит за първи път в Индия, да представлява 90% от инфекциите в Европа до края на август. ЕС вече е доставил достатъчно ваксини, за да ваксинира напълно 70 процента от възрастното население в 27-те държави членки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:05 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още