fallback

Външните министри на ЕС са постигнали споразумение за санкции срещу Ливан

Мерките ще са насочени към конкретни лица от политическия спектър, не към институции

11:23 | 13.07.21 г.

Европейският съюз (ЕС) се е споразумял за санкции срещу ливанските лидери заради политическата безизходица в страната, която вече 11 месеца е без правителство на фона на влошаващата се икономическа криза, съобщава FT.

Решението е взето на срещата на външните министри на ЕС в понеделник. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел коментира, че европейските служители са „постигнали политическо разбиране, че трябва да бъде установен санкционен режим срещу виновните за ситуацията“.

Ливан преживява най-тежката си икономическа криза в мирно време, изострена заради вакуума във властта, тъй като сегашният кабинет подаде оставка малко след експлозията в пристанището в Бейрут миналия август. Оттогава няколко опита за съставяне на ново правителство се провалиха и не се предприемат никакви реформи.

Изпълняващият длъжността премиер Хасан Диаб настоява, че няма правомощия да води преговори с МВФ за спасителен пакет - стъпка, която според други държави е жизненоважна за отключване на финансовата помощ.

Бившият министър-председател Саад Харири не успя да постигне консенсус дори относно броя на министрите, които ще бъдат в новия кабинет. Министерствата обикновено се разпределят между партиите.

„Струва ми се, че европейците са по-загрижени за търсенето на политическо решение. . . отколкото самите ливански политици“, коментира Борел. Той каза, че ЕС ще се стреми да изгради правна рамка за санкции преди края на месеца.

Жан-Ив льо Дриан, външният министър на Франция, заяви пред репортери, че Ливан е в „режим на самоунищожение от няколко месеца“. Бившата колониална сила пое водеща роля в опитите да насърчи политиците в близкоизточната страна да се споразумеят за ново правителство.

Льо Дриан заяви в понеделник, че „правната рамка“, договорена от външните министри на ЕС, „ще бъде инструмент за натиск върху ливанските власти“ върху формирането на правителството и реформите.

Той допълни, че санкциите са на масата и ще са насочени към личности, а не към институции. Финансовите санкции често включват замразяване на активи, но служителите на ЕС не дават подробности засега.

За две години местната валута е загубила над 90 процента от стойността си, а недостигът на гориво и лекарства е нещо обичайно. Около половината от населението на Ливан живее в крайна бедност.

Преди това САЩ удариха бивши ливански министри и партийни лидери със санкции, но до голяма степен във връзка с подкрепата им за "Хизбула", подкрепяна от Техеран шиитска ислямистка паравоенна група и политическа партия. Борел каза, че режимът на ЕС „ще бъде балансиран“ и ще бъде против „поведението“, а не общностите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:04 | 13.09.22 г.
fallback