fallback

Ограниченията за регулираните професии в България са повече в сравнение с ЕС

Според ЕК страните от блока почти не са реформирали сектора на услугите от 2017 г. насам, което пречи на конкуренцията

15:23 | 09.07.21 г.

България прилага повече регулаторни ограничения спрямо регулираните професии в сектора на услугите в сравнение със средното за Европейския съюз (ЕС). Това констатира Европейската комисия (ЕК) в доклад за ограниченията и бариерите пред упражняването на регулирани професии в сектора на услугите в блока.

Комисията подчертава, че е почти няма напредък в реформирането на сектора на услугите и регулациите от 2017 г. насам, когато бяха публикувани първоначалните препоръки. Само няколко държави от ЕС са предприели действия за премахване на непропорционалните разпоредби.

Като цяло реформите само частично са отговорили на препоръките на Комисията, оставяйки значително пространство за по-нататъшно подобряване на регулаторните изисквания в повечето държави от блока, посочва ЕК в съобщението си.

Целенасочените и ефективни структурни реформи в тези сектори биха били в полза на европейските индустриални екосистеми, засегнати силно от пандемията, като създадат по-отворена бизнес среда и подобрят избора, цените и наличността на услуги за потребителите и индустрията, допълва се в съобщението.

Професии с потенциал за растеж и иновации

Препоръките се фокусират върху седем професионални бизнес услуги с висок растеж, иновации и потенциал за заетост: архитекти, инженери, адвокати, счетоводители, патентни агенти, агенти за недвижими имоти и туристически водачи. Препоръките се отнасят до националните правила, които регламентират достъпа и упражняването на тези услуги, например чрез запазване на широки области на дейност за професионалисти със специфична квалификация или ограничаване на видовете фирмени форми и разрешените структури на собственост.

ЕК посочва, че тези практики могат да ограничат конкуренцията, както и достъпа на бизнеса до капитал, икономии от мащаба и иновации.

Конкретно за България за професията на патентните агенти регулациите са по-малко в сравнение с ЕС, както и за счетоводителите. По-строги са обаче регулациите у нас за туристическите водачи, адвокатите, строителните инженери и архитектите.

За агентите по недвижимите имоти в България няма формална регулация за упражняване на професията.

Ограничаване на конкуренцията

Националните регулации могат да ограничат конкуренцията, както и достъпа на бизнеса до капитал, икономии от мащаба и иновации. Всъщност достъпът и упражняването на регулирани професии са многократно идентифицирани сред най-трайните пречки пред предприятията на единния пазар, предупреждават от ЕК. 

Бизнес услугите, много от които са регулирани професионални услуги, представляват около 13% от добавената стойност в ЕС и около 14% от заетостта в ЕС, т.е. влияят съществено върху европейската икономика.Това означава, че добре функциониращият сектор на професионалните услуги може да бъде важен източник на икономически растеж и благосъстояние, а гладкото функциониране на този сектор ще бъде важно за постигане на стабилно икономическо възстановяване от кризата с COVID-19, посочват от ЕК. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:41 | 13.09.22 г.
fallback