fallback

ЕП иска и корупцията да се наказва със санкции от ЕС

Депутатите настояват ЕК незабавно да започне бюджетните разследвания, свързани с върховенството на закона

11:49 | 08.07.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Европейският парламент (ЕП) прие резолюция, в която приветства глобалния режим на ЕС за санкции за нарушения на правата на човека и призовава корупцията да бъде включена като наказуемо престъпление, съобщават от пресслужбата на ЕС.

Резолцията няма задължителен характер за държавите от блока и институциите.

Корупцията има опустошително въздействие върху състоянието на правата на човека и често подкопава функционирането и легитимността на институциите и принципите на правовата държава, посочва се в резолюцията.

Евродепутатите подчертават, че законът „Магнитски“ на САЩ например (по който наскоро бяха наложени санкции на редица българи) обхваща и корупцията при нарушения на правата на човека като престъпление, наказуемо с ограничителни мерки.

ЕП иска също така евродепутатите да могат да предлагат случаи на сериозни нарушения на правата на човека, за да се повиши легитимността на режима на санкции, както и приобщаващ процес, който да улесни участието на гражданското общество.

В отделна резолюция, приета в четвъртък, ЕП настоява за възможно най-бързо започване на разследвания, свързани с върховенството на закона и бюджетните плащания.

В момента ЕК изчаква решение на Съда на ЕС по дело, заведено от Полша и Унгария, за тези разследвания.

Регламентът за обвързаността на бюджета с условия за спазването на принципите на правовата държава не изисква допълнителни разяснения, а нарушенията на тези принципи трябва да бъдат разследвани възможно най-скоро, настояват от ЕП.

Евродепутатите подчертават, че насоките не могат да променят, разширяват или ограничават текста на регламента за бюджетните условия. За да имат някаква добавена стойност, те трябва да изясняват как законодателните разпоредби ще се прилагат на практика, като очертават процедурата и методологията, посочва се в резолюцията.

Евродепутатите призовават ЕК да разследва бързо всички потенциални нарушения на принципите на правовата държава, "които засягат или сериозно рискуват да засегнат доброто финансово управление на бюджета на ЕС", като изтъкват, че "ситуацията в някои държави членки вече изисква незабавни действия".

ЕП беше определил 1 юни като краен срок за прилагане на регламента, но Комисията не го спази. В тази връзка Парламентът заплашва, че ще съди ЕК заради това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:56 | 12.09.22 г.
fallback