fallback

Британската верига Morrison има нов собственик в сделка за близо 9 млрд. долара

Fortress Investment Group е филиал на японската компания SoftBank

15:11 | 03.07.21 г.

Снимка: Bloomberg LP

Fortress Investment Group се договори за придобиването на Wm Morrison Supermarkets за сумата от около 6,3 млрд. паунда (8,7 млрд. долара), като потенциално може да предизвика ожесточено наддаване за една от най-големите вериги хранителни магазини във Великобритания, предава Bloomberg.

Група, начело с Fortress, която е филиал на SoftBank Group, преговаря с Morrison, която е четвъртата по големина верига магазини за хранителни стоки във Великобритания, от май и е отправила пет оферти през периода, съобщават запознати източници. Британската верига супермаркети съобщи през юни, че е отхвърлила оферта за 5,5 млрд. паунда на Clayton Dubilier & Rice.

В комюнике в събота Fortress обеща да подкрепи повишенията на заплатите през последно време в хранителните магазини, както и пенсиите и заплащанията в споразуменията с доставчиците. Тя също така призна ролята на Morrison в предлагането на храни във Великобритания. Уверенията бяха направени, след като офертата на CD&R предизвика известни критики от британски политици.

Morrison все още не е уведомила правителството за сделката с Fortress, но смята да започне процеса сега, съобщи запознат източник.

Другите компании в консорциума на Fortress са Canada Pension Plan Investment Board и имотното подразделение на Koch Industries, най-голямата частна компания в САЩ.

„Директорите на Morrison смятат, че офертата представлява справедлива препоръчителна цена за акционерите, която признава бъдещите перспективи на Morrison“, заяви президентът на веригата хранителни магазини Андрю Хигинсън в комюнике.

Притежателите на акции на Morrison ще получат 252 пенса на акция в брой и два пенса специален дивидент, предвижда предложението. Това все пак е под диапазона от 270 пенса на акция, които топ инвеститори в Morrison искаха в предложението на CD&R, така че има потенциал за контра оферта.

Британските вериги магазини в ниския сегмент на пазара, който е много конкурентен, се борят с възхода на онлайн пазаруването и с предизвикателствата от германските дискаунтъри Aldi и Lidl, въпреки че се справят по-добре с пандемията от останалите търговци на дребно.

Офертата представлява премия от около 42% спрямо цената в края на търговията на 18 юни на Morrison от 178 пенса. Това беше последният ден преди началото на периода на офертата. Цената е премия от 41% и спрямо обемно претеглената средна цена в края на търговията от 180 пенса на акция за тримесечния период до 18 юни.

Заради интереса през последно време книжата на Morrison приключиха търговията в петък на ниво от 239,8 пенса на акция, което е над офертата на CD&R за 230 пенса на акция.

Инвеститорите опитват да извлекат печалба от подобряването на перспективите пред веригите за хранителни стоки, след като блокадите предизвикаха ръст на разходите във физически магазини и за онлайн покупки на храни. Тъй като получи разрешение магазините ѝ д останат отворени, подобно на други търговци на дребно от основна необходимост, Morrison и конкурентни британски супермаркети, включително Tesco и J Sainsbury се справят по-добре от останалите магазини.

Фондове за частни капиталови инвестиции се насочват към сектора, като третата по големина верига за хранителни стоки във Великобритания Asda Group беше придобита от  TDR Capital и The Issa Brothers за 6,5 млрд. паунда. Американската верига Walmart, която притежаваше Asda от 1999 г. насам, запазва миноритарен дял. Сделката с Asda се случи две години след като регулаторите блокираха предишен опит на Walmart да продаде бизнеса на по-големия конкурент във Великобритания Sainsbury.

Придобиванията на британски супермаркети предизвикват критики, включително от депутата Дарън Джоунс, който тази седмица писа писмо до главния изпълнителен директор на Службата за конкуренция и пазари Андреа Косчели с въпрос дали регулаторите имат правомощия „да се намесят, когато нови собственици действат безотговорно“.

Джоунс, който е депутат от Лейбъристката партия и председател на комисията по бизнес, енергетика и индустриална стратегия, се позова на притеснения за това какво означават изкупуванията „за работните места, пенсиите и присъствието на супермаркетите на британските търговски улици“.

Fortress оперира като независима инвестиционна компания, а собственикът ѝ SoftBank, която направи някои значителни инвестиции във Великобритания през последно време, не е участвала в преговорите, съобщават запознатите източници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:02 | 14.09.22 г.
fallback