Европейският съюз (ЕС) е събрал поръчки за 130 млрд. евро за втората си емисия облигации за фонда за възстановяване, предава Bloomberg.
ЕС предложи петгодишни облигации за 9 млрд. евро и 30-годишни за 6 млрд. евро. Това означава, че обемът на поръчките надвишава стойността на предлаганата емисия дълг повече от осем пъти, въпреки че търсенето не достигна първата продажба по-рано този месец.
Предложението е част от програмата за набиране на огромен дълг в продължение на пет години за финансиране на безвъзмездни средства и заеми за държавите от ЕС, които да се ползват за възстановяване от коронакризата и преминаване към чиста и дигитална икономика. Повече емисии се предвиждат до края на юли. До края на годината ще има и „зелени“ облигации.
„Фокусът върху създаването на ликвидна крива трябва да привлече широк кръг инвеститори“, казва Питър Маккалъм, стратег в Mizuho. Той очаква да види „значително търсене дори с по-конвенционална премия за нова емисия“.
ЕС дебютира с 10-годишни облигации на стойност 20 млрд. евро по-рано този месец, като събра поръчки за 142 млрд. евро за тази емисия. За тази емисия Брюксел изключи 10 банки от участие. Скоро след това на 8 от тях им беше възстановено правото да участват в пласиране на бъдещи дългови емисии.
Досега рекорден обем поръчки е регистриран за социалните облигации от 2020 г. – 145 млрд. евро, припомня агенцията.
Петгодишните облигации са с доходност от 11 базисни точки под средните суапове, докато 30-годишните са с 22 базисни точки отгоре.