fallback

Р. Радев: Европа изостава от САЩ в практическите мерки за борба с корупцията

Той отбеляза, че ЕС критикува Русия основно заради корупцията и прането на пари, но България досега е оставала в периферията по тези въпроси

16:37 | 25.06.21 г.
Автор - снимка
Създател

Европа изостана от САЩ в прилагането на практическите мерки за борба с корупцията. Това заяви президентът Румен Радев, цитиран от кореспондент на БТА, пред български журналисти в Брюксел, където участва в двудневното заседание на Европейския съвет.

Той отбеляза, че ЕС критикува Русия основно заради корупцията и прането на пари, но България досега е оставала в периферията по тези въпроси. ЕС, давайки колосални средства по плана за възстановяване и бъдещите оперативни програми, е редно да засили контрола за начина на използване на тези средства, заяви президентът.

По неговите думи предишното българско правителство не е внесло своя план, защото е бил в насипно състояние и всички сигнали от ЕС са били да бъде основно преработен.

Президентът посочи, че служебното правителство полага значителни усилия този план да бъде в съзвучие с всички европейски изисквания, да води не до усвояване, а до истински икономически растеж и реална, ускорена модернизация на страната, да има ясни приоритети, да бъде в интерес на хората и на въвеждането на нови технологии, добави той.

Едва сега в подготвяния план бе въведен проектът за спешна медицинска помощ по въздуха, посочи президентът. Той уточни, че с планираните шест хеликоптера ще може да се покрие т. нар. златен първи час не само при катастрофи, а също при инсулти и инфаркти, които са основната причина за високата смъртност в България. Държавният глава изрази надежда през юли планът да бъде подложен на обществено обсъждане и да бъде внесен в следващия парламент.

По повод сигналите, подавани до европейски институции от ГЕРБ, Радев заяви, че опитът да се предизвика легитимация отвън не може да компенсира загубата на легитимация вътре в България.

Радев коментира и наболялата тема за членството на Република Северна Македония в ЕС.  По думите му сред европейските лидери вече има разбиране на българската позиция, най-вече, че диалогът трябва да се върне там, където му е мястото.

Той отбеляза, че целта е откровен и конструктивен диалог. Разбира се, този диалог трябва да бъде фокусиран върху европейската перспектива и начините за по-бързото й постигане, посочи президентът.

Радев също така заяви, че подкрепя предложението на Франция и Германия за среща ЕС-Русия.

Напомних на всички лидери, че всички подписахме през 2017 г. Римската декларация, където ясно е заложено, че Европа трябва да бъде стратегически фактор на световната арена, посочи Радев.

По думите му в геополитиката е нужен реализъм и седемте години на санкции не доведоха до желаните резултати. Необходимо е да търсим нови инструменти за развитие на нашите отношения с Русия, най-вече за деескалация, посочи той и допълни, че само губим взаимно от противопоставянето.

Президентът Румен Радев определи разискванията в Европейския съвет по повод унгарския закон, свързан с ЛГБТ+ общността, като емоционален.

Имаше някои твърде емоционални изказвания, но няма драма, каза той. Слуховете, че заради този закон Унгария ще бъде изхвърлена от ЕС или сама ще го напусне, са силно преувеличени, уточни президентът пред български журналисти в Брюксел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:44 | 12.09.22 г.
fallback